Naga MarketsElon Musk, prezes Tesli
Elon Musk, prezes Tesla Inc.

Sytuacja producenta samochodów elektronicznych w ostatnich czasie budzi wiele niepokoju wśród inwestorów oraz kibiców sukcesu Elona Muska. Po informacji o konieczności zwolnienia 3 tysięcy osób, akcje Tesli osuwały się na trzymiesięczne minima, a nietrafiony raport za ostatni kwartał 2018 r. miał pogrążyć je jeszcze bardziej. Tesla jednak odbija już ponad 13% od tegorocznych minimów, a ostatnie dane finansowe nawet na chwile nie zahamowały wyraźnego wzrostu.


Akcje Tesli rosną od 7 sesji z rzędu, 320 dolarów na horyzoncie

Niezależnie od tego co mówi się o obecnej kondycji Tesli, to akcje spółki na amerykańskiej giełdzie rosły siedem sesji z rzędu, powracając nad poziom 300 dolarów i celując w znajdującą się kilkadziesiąt dolarów wyżej ułożoną niemal horyzontalnie średnią 200 EMA, która dla wielu inwestorów giełdowych jest istotnym wyznacznikiem trendu spółek.

akcje tesli
Akcje Tesli od pół roku zapewniają inwestorom sporo emocji, zyskując i tracąc w tym okresie po kilkadziesiąt procent. Źródło: Tradingview.com

Po zaskakująco dobrych wynikach za trzeci kwartał, które pozwoliłby spółce odbić od wielomiesięcznych dołków, analitycy wieszczyli prawdziwą klęskę Tesli pod koniec roku. W opublikowanym ostatniego dnia stycznia raporcie kwartalnym rzeczywiście doszukać można się wartości, które rozminęły się z prognozami, szczególnie w zakresie zysków. Należy zwrócić jednak uwagę na fakt, że spółka nadal zarabia i sprzedała więcej samochodów niż wieszczyły projekcje. Chcąc poradzić sobie z dotychczasowymi problemami Elon Musk ogłosił zmiany na fotelu dyrektora finansowego – Deepak Ahuja przeszedł na zasłużoną emeryturę, a jego miejsce zajął Zach Kirkhorn.

W godzinach posesyjnych akcje producenta samochodów spadały o blisko 5%. Wszystko za sprawą niższego skorygowanego zysku oraz decyzji o odejściu dyrektora finansowego spółki. Rynki nie mogły zdecydować, czy raport przyniósł więcej złego czy dobrego, co widać po późniejszych wahaniach ceny akcji spółki. W godzinach regularnego handlu Tesla jednak zyskiwała i na wykresie nie został żaden ślad po wcześniejszej deprecjacji.


Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Mieszane wyniki, jednak Tesla ma plan na przyszłość?

Przychód w przeliczeniu na pojedynczą akcję wyniósł 1,93 dolara, w stosunku do 2,20 dolara prognozowanych przez analityków. Z drugiej strony łączny przychód przekroczył o 0,15 miliarda projekcje wynosząc ostatecznie 7,23 miliarda dolarów.

W 2019 r. firma powinna odnotować wyższe przychody, ponieważ w tym roku znacznie zwiększa produkcję i dostawy, dążąc do 400 tysięcy dostaw pojazdów, czyli o 45 do 65 procent więcej niż w 2018 r. Musk przewidział, że jego dostawy wzrosną o 50 procent w 2019 roku, “nawet jeśli wystąpi recesja”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here