Naga MarketsTesla zawiodła wynikami finansowymi. Akcje w dół o 5% po sesjiTesla Inc. nie spełniła oczekiwań inwestorów wykazując mniejszy zysk niż spodziewany przez analityków w IV kw. 2020 r. Pocieszające jest natomiast zwiększenie tempa wzrostu sprzedaży pojazdów i spodziewane wprowadzenie nowych wersji Modeli S oraz X. Ciężko jednak takimi informacjami przykryć niespełnienie zakładanego przez analityków zysku netto.

  • Zysk netto Tesli okazał się niższy od prognoz po raz pierwszy od 1,5 roku
  • Produkcja Cybertrucka może być opóźniona, jak stwierdzili przedstawiciele spółki
  • Tesla rozważa wprowadzenie do swojej oferty nowego vana.

Tesla: zysk netto poniżej oczekiwań

Tesla wykazała rekordowe przychody w IV kw. 2020 r., jednak taki rezultat był niemal pewien z uwagi na zaprezentowaną na początku stycznia liczbę dostarczonych pojazdów w 2020 roku. Pozwoliła ona spółce otrzeć się o zapowiedziany wcześniej, ambitny i okrągły cel 500 tys. samochodów.

Wall Street zapewne nawet nie przyjrzała się bliżej przychodom o wartości 10,74 mld dol., bowiem kluczowy dla dalszych prognoz przyszłej wyceny Tesli jest zysk netto.

– Inwestorzy pozostają skupieni precyzyjnie na zyskowności – zaznaczył Dan Ives z Wedbush, analityk znany z częstego wygłaszania opinii na temat amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych.

W IV kw. 2020 r. zysk na akcję wyniósł 80 centów. To znacznie mniej niż spodziewali się analitycy przeciętnie spodziewający się 1,03 dol., czy względem wyniku z analogicznego kwartału sprzed roku, gdy wynik wyniósł imponujące 2,14 dol.

Plus500

Choć to już szósty z rzędu kwartał zakończony zyskiem netto – spory wyczyn biorąc pod uwagę wpływ pandemii na branżę motoryzacyjną – to jest to pierwszy raz od ponad roku, gdy Tesla nie przebiła oczekiwań analityków.

Co w tym złego, skoro spółka i tak wypełnia plan sprzedaży oraz regularnie osiąga zyski? Biorąc pod uwagę napompowaną wycenę Tesli na amerykańskim parkiecie, gdzie wskaźnik C/WK wynosi zatrważające 51,10, każde uderzenie w napiętą strunę może wywołać jej pęknięcie. I może być ono naprawdę spektakularne.

Zobacz również: Legendarny inwestor ostrzega przed pęknięciem bańki spekulacyjnej

Przecież od dołka z marca zeszłego roku wywołanego pandemią, kurs akcji Tesli wzrósł o niemal 1100%! Nie powinno zatem dziwić, że akcje spółki w notowaniach posesyjnych spadły o 5,09%.https://www.tradingview.com/x/Fqh6bAcU/

– 2020 rok był dla nas przełomowy na wielu płaszczyznach – stwierdził Elon Musk, CEO Tesli. – W zeszłym roku dostarczyliśmy niemal tyle samochodów, ile w całej naszej poprzedniej historii. To niesamowity wskaźnik wzrostu pomimo pełnego wyzwań 2020 roku.

Tesla nie podała jeszcze dokładnego celu sprzedażowego na ten rok, jednak potwierdziła podtrzymanie długoterminowego celu zakładającego wzrost produkcji o 50% rocznie. To oznacza, że w 2021 roku spółka powinna wyprodukować 750 tys. pojazdów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here