Naga MarketsJeszcze w kwartale kończącym się we wrześniu 2018 roku, Tesla odnotowała zysk w wysokości 312 mln dolarów, wynikający z popytu na Model 3. Nie był to wielki zysk, jednak dawał szansę na zwiększenie rentowności firmy. Aktualna wiadomość, którą Elon Musk wysłał do pracowników wskazuje, że Tesla ma jeszcze sporo do zrobienia, a pieniędzy na działalność wystarczy jedynie na 10 miesięcy.

Raport za I kw. 2019 roku wskazuje na stratę w wysokości 702 mln dolarów. Jednak popyt, produkcja i dostawy pojazdów produkowanych przez Teslę wciąż rośnie. W pierwszym kwartale 2019 r. Tesla wyprodukowała 77.100 pojazdów, co jest wartością ponad dwukrotnie większą niż w analogicznym kwartale rok wcześniej. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Czas na cięcia

Strata w pierwszym kwartale wynikała głównie z konieczności spłaty zadłużenia, które sięgało blisko 1 mld dolarów. Tesla musiała zatem kolejny raz szukać kapitału. Inwestorzy zdecydowali się na zakup akcji oraz obligacji za 2,7 mld dolarów, co pozwoli na kontynuowanie działalności.

Jednak nawet dokapitalizowanie spółki nie wystarczy na długo. Jak się bowiem okazuje, w korespondencji mailowej do pracowników (uzyskanej przez CNBC), Elon Musk pisze o konieczności zaciskania pasa. Obniżenie kosztów jest niezbędne jeśli firma chce przetrwać dłużej, ponieważ przy aktualnych kosztach funkcjonowania, spółka będzie w stanie przetrwać jedynie 10 miesięcy.

Zobacz też: FCA: Inwestorzy Forex i kryptowalutowi stracili w UK 27 mln funtów na oszustwach w 2018 r.

Odnosząc się do posiadanych zasobów gotówkowych, Musk powiedział: „To dużo pieniędzy, ale w rzeczywistości daje nam tylko 10 miesięcy, by osiągnąć rentowność przy tempie wydatków z pierwszego kwartału 2019 roku”.

W związku z tym Musk wyjaśnił, że firma przyjrzy się bliżej kosztom pracowniczym oraz jeśli chodzi o „części, wynagrodzenia, koszty podróży i wynajmu nieruchomości”. Musk przyznał, że środki, które zostaną wkrótce są „hardcorowe”, dodając, że jest to „jedyny sposób, w jaki Tesla może osiągnąć równowagę finansową i odnieść sukces w dążeniu do uczynienia świata zrównoważonym ekologicznie”.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Akcje Tesli straciły wczoraj blisko 4%

Notowania cen akcji Tesli w tym roku nie mają się najlepiej. Tylko wczoraj spadek od piątkowego zamknięcia sięgnął blisko 4%, a przy tym przetestowane zostało kluczowe wsparcie na okrągłym poziomie 200 dolarów.

Z kolei patrząc na wykres od początku roku, kurs porusza się w trendzie spadkowym, którego dołek został wyznaczony podczas wczorajszej sesji. Całość spadków od maksimów ze stycznia do dna przekracza 44%.

Tesla - wykres dzienny - 21 maja 2019
Tesla – wykres dzienny – 21 maja 2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here