Naga Markets

Miłość spekulantów do zakładów na Tesla Inc. (NASDAQ: TSLA) spowodowała, że należąca do Elona Muska spółka produkująca elektryczne pojazdy po raz kolejny jest jedną z najgorętszych transakcji na Wall Street wśród traderów opcyjnych.

Tesla wzrośnie o 400%? Traderzy opcji bardziej byczy niż Elon Musk
Tesla wzrośnie o 400%? Traderzy opcji bardziej byczy niż Elon Musk

Tesla z rekordem na rynku opcji

Piątek był najbardziej pracowitym dniem w historii dla inwestorów na akcjach Tesli: Wymieniono 7,2 mln kontraktów, według danych Cboe Global Markets, bijąc poprzedni rekord 5,2 mln kontraktów ustanowiony na początku tego miesiąca i stanowiąc prawie 13% całego handlu opcyjnego w tym dniu.Aktywność na opcjach Tesli wzrosła w ostatnich miesiącach. Prawie trzy miliony kontraktów zmieniają właściciela w ciągu dnia, co oznacza wzrost z 1,5 miliona rok temu i więcej niż w przypadku innych akcji. Tylko zakłady na SPDR S&P 500 ETF przewyższają te na Teslę.

Tesla wzrośnie o 400%? Traderzy opcji bardziej byczy niż Elon Musk
Wolumen dziennego handlu opcyjnego na Tesli. Źródło: WSJ

W piątek inwestorzy zrealizowali zakłady, że akcje Tesli przekroczą poziom 175 dolarów do końca dnia, korzystając z coraz modniejszego trendu używania opcji o bardzo krótkich terminach zapadalności.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Opcje, które nie mają szansy na realizację?

Wiele z największych długoterminowych zakładów na Teslę to transakcje loteryjne, które wymagają statystycznie nieprawdopodobnych ruchów, aby wypłacić pieniądze. Na przykład największy z nich zakłada, że akcje Tesli w ciągu 12 miesięcy osiągną cenę 825 dolarów, czyli podwoją swój poprzedni rekordowy poziom 409,97 dolarów. Wymagałoby to ponad czterokrotnego skoku z poziomu piątkowego zamknięcia 177,90 dol.

AVA Trade
Tesla wzrośnie o 400%? Traderzy opcji bardziej byczy niż Elon Musk
Notowania Tesli silnie rosły w piątek. Do zakładanego poziomu 825 dol. jednak cały czas sporo im brakuje. Źródło: Tradingview.com

Traderzy kupujący te kontrakty są “niemal wyznawcami Tesli, jej technologii i do pewnego stopnia Elona Muska” – powiedział Steve Sosnick, główny analityk Interactive Brokers Group Inc. “Tesla jest wyjątkowa – przyciąga tak wielu spekulantów ze względu na jej kultowość”.

Kiedyś wyceniane na ponad 1,2 biliona dolarów, akcje Tesli spadły o 61% od swojego szczytu pod koniec 2021 roku, zanim Rezerwa Federalna zaczęła podnosić stopy procentowe. Rosnąca konkurencja ze strony innych producentów samochodów, podzielona uwaga Muska na Twitter Inc. i słabnący chiński popyt zachwiały zaufaniem. Sprzedaż dziesiątek miliardów dolarów w akacjach należących do Elona również nie pomogła.

Autor poleca również: Quo Vadis, Tesla? Nikt nie da Wam tyle, ile Elon Musk obieca

Tesla przyciągnęła od 2022 roku 700 mld dol. na rynku opcji

Tesla stała się jedną z najbardziej polaryzujących inwestorów akcji na Wall Street, przyciągając zarówno entuzjastycznych zwolenników, jak i zagorzałych krytyków. Obie strony masowo korzystają z instrumentów pochodnych, aby wyrazić swoje poglądy: Byki, które twierdzą, że firma jest game-changerem, stawiają na ekstremalne scenariusze wzrostowe, podczas gdy niedźwiedzie, które twierdzą, że akcje są mocno przewartościowane, stawiają na pogrążenie cen w przyszłości.

Inwestorzy wydali prawie 700 miliardów dolarów na opcje związane z Teslą od początku 2022 roku, więcej niż na jakiekolwiek inne akcje lub fundusze giełdowe. Tylko zakłady na poziomie indeksu na S&P 500 otrzymały więcej gotówki.

Tesla wzrośnie o 400%? Traderzy opcji bardziej byczy niż Elon Musk
Inwestorzy przeznaczyli najwięcej pieniędzy na opcje związane z Teslą. Źródło: WSJ

Opcje kupna dają inwestorom prawo, choć nie obowiązek, do zakupu akcji po określonej cenie w określonym terminie, natomiast opcje sprzedaży dają prawo do sprzedaży na podobnych zasadach. Rynek opcji jako całość rozkwitł w ostatnich latach. Aktywność handlowa ustanowiła kolejny rekord w zeszłym roku, z średnio ponad 41 milionami kontraktów zmieniających ręce każdego dnia.

Wyniki Tesli podbiły cenę pod koniec ubiegłego tygodnia

Oczywiście, zapał związany z Teslą nie ogranicza się do opcji. Chociaż inwestorzy indywidualni w dużej mierze stracili apetyt na kupowanie akcji technologicznych, nadal kupują udziały w Tesli. Mimo że akcje wciąż są mocno spadkowe w stosunku do swojego maksimum, to w styczniu wzrosły o 44%.

Skłonność do stawiania mało prawdopodobnych zakładów na Teslę przyspieszyła przy okazji raportu o wynikach za czwarty kwartał, który został opublikowany po środowym dzwonku na zamknięcie sesji.

Traderzy opcji przewidzieli prawie 13% zmienność akcji po danych. Chociaż byłby to największy jednodniowy ruch od ponad roku, podobne wahania po publikacji wyników spółki nie są jednak nowością.

Akcje wzrosły o ponad 23% w czwartek i piątek – w oba dni S&P 500 osiągał najlepsze wyniki – po tym, jak odnotował rekordowe zyski i zamykał najlepszy tydzień od 2013 roku. Nawet po tym wybiciu, najbardziej ambitni gracze na rynku opcji pozostają daleko od możliwości ich spieniężenia

Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!  Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułZniżka kursu USD/JPY poniżej 128 okazją do kupna, oceniają analitycy Bank of America
Następny artykułCognor publikuje wyniki i rekomenduje wypłatę 1,23 zł dywidendy na akcję za 2022 r.
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here