Naga Markets

Tesla wyjdzie z kryzysu silniejsza? Oto co analitycy uważają o firmie Elona MuskaTrudno nie odnieść wrażenia, że w ostatnich tygodniach cała uwaga Elona Muska skupiona była na sprawach związanych z Twitterem. Należy jednak pamiętać, iż słynny amerykański miliarder jest również założycielem firmy Tesla. Biznes przechodził przez trudne chwile, a problemy związane z brakiem komponentów, przerwami w łańcuchach dostaw, mniejszym zaangażowaniem Muska odbiły się na notowaniach.

  • Akcje Tesli od początku roku przeceniły się aż o 44%
  • Mimo rekordowego I kwartału 2022 r. firma zmaga się z kolejnymi problemami, a inwestorzy niepokoją się o przyszłość projektu
  • Ostatnie dni przyniosły zdecydowaną poprawę notowań, czy lepsze zachowanie akcji zapoczątkuje nowy trend wzrostowy?
  • Oryginalny artykuł został przygotowany przez analityków Capital.com, a cała jego treść dostępna jest w tym miejscu

Tesla podsumowała rekordowy I kwartał 2022 r.

Pomimo rekordowych wyników finansowych za I kwartał 2022 r. notowania producenta samochodów elektrycznych Tesla spadły w przeciągu ostatnich 5 miesięcy o niemal 45%.Opublikowane pod koniec kwietnia dane wykazały, że w pierwszych miesiącach roku łączne przychody firmy wzrosły aż o 81% rdr do 18,8 mld USD, a skorygowana EBITDA zwiększyła się w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. aż o 173% do 5,02 mld USD.

Mimo znacznie gorszej dostępności części i licznych przestojów w fabrykach firma wyprodukowała w tym okresie rekordowe 305 000 pojazdów.

– Choć zainteresowanie opinii publicznej skupia się głównie na przyszłości firmy, my nadal koncentrujemy się na naszych aktualnych możliwościach. Oprócz niedoborów podzespołów, zwolnień związanych z Covid-19, przerwania łańcuchów dostaw oraz drastycznego wzrostu cen niektórych surowców, staramy się realizować wyznaczone przez siebie cele– napisała w komunikacie firma.

Co o Tesli mówią analitycy?

Ryan Brinkman, analityk JP Morgan uważa, że akcje Tesli są przewartościowane i określa ich cenę docelową na poziomie 395 USD. Mimo iż ekspert dostrzega bardzo dobre wyniki spółki, uważa, że zbliżające się spowolnienie gospodarcze wkrótce zmieni obraz rynku.

– Owszem produkty firmy są wizjonerskie, bardzo charakterystyczne, eleganckie i dają wiele radości z jazdy. Firma ma silne fundamenty i jest prowadzona w odważny, zdecydowany sposób, jednak wszystko to może być wkrótce zniwelowane przez pogarszający się sentyment oraz ponadprzeciętne ryzyko spowolnienia gospodarczego – zauważył analityk JP Morgan.

Seth Goldstein, starszy analityk akcji w Morningstar, uważa, że obserwowana w ostatnim czasie wyprzedaż akcji Tesli jest spowodowana obawami, że Elon Musk coraz bardziej skupia się na swoich innych działalnościach.

NED

capital.com

– Z pewnością szum wokół przejęcia Twittera, zarzuty o niewłaściwe zachowania, czy ostatnie tweety o tematyce politycznej nie składają się na pozytywny wizerunek firmy – napisał w nocie Goldstein.

Jeśli chodzi o samą działalność Tesli, Goldstein z Morningstar wciąż jest optymistą, który wierzy w dalsze wzrosty cen akcji.

– Nie widzimy powodów aby zmieniać nasze prognoz wobec Tesli. Podtrzymujemy nasze szacunki wartości godziwej na poziomie 750 USD za akcję. Przy obecnych cenach uważamy nawet, że notowania Tesli są lekko niedowartościowane – dodał.

Tesla vs Twitter

Inwestorzy obawiają się, że przez swoje zaangażowanie w przejęcie Twittera, Musk zaniedba obowiązki związane z Teslą, przez co projekt odejdzie od swoich pierwotnych założeń i popadnie w ruinę.

Choć Musk kreuje się na filantropa, Danni Hewson analityk z AJ Bell kwestionuje, czy będzie on wstanie skupić się na wielu projektach jednocześnie i czy powołane w jego miejsce osoby, będą w stanie podołać nałożonej na nie presji.

– Do całego szumu związanego z Teslą dochodzi zamknięcie megafabryki w Szanghaju, której ponowne uruchomienie potrwa dłużej niż zakładano. Ponadto ceny metali szlachetnych koniecznych do produkcji przewodników utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i nic nie zapowiada aby miało się to zmienić – dodała Hewson.

Hewson uważa, że akcjonariusze muszą zdecydować, czego oczekują od tych akcji.

Jeśli akcjonariuszom zależ na krótkoterminowym wzroście akcji to czeka ich spore rozczarowanie. Tesla to projekt długoterminowy, który wpisuje się w najnowsze tendencje na rynku motoryzacji, dlatego nie oczekiwałabym gwałtownych skoków cen – powiedziała analityk z AJ Bell.

Akcje Tesli w perspektywie lat

Konsensus 33 analityków MarketBeat zakłada, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy akcje Tesli odnotują wzrost aż o 35,45%, a ich wycena wyniesie 914,14 USD.

Najbardziej optymistyczne prognozy mówią o przyszłych notowaniach firmy na poziomie 1580 USD za akcję, co oznaczałoby niemal 130% wzrost w stosunku do obecnego poziomu 760 USD.

Najniższa wycena oscyluje natomiast na poziomie 250 USD. Warto także dodać, że w ostatnich tygodniach czterech ze wspomnianych analityków obniżyło swoje prognozy, a w ciągu ostatnich 90 dni trzech zajęło zdecydowanie bardziej bycze stanowisko.

Według opartej na algorytmach prognozy Wallet Investor, przyszła wartość notowań TSLA do maja 2023 r. powinna wynieść 1071,72 USD, a w perspektywie 2 lat osiągnąć wartość 1492 USD.

Natomiast długoterminowa prognoza przewiduje, że w maju 2027 r. cena akcji wyniesie aż 2666,68 USD, co oznaczałoby niemal 300% wzrost w stosunku do obecnych notowań.

Analizując prognozy dotyczące akcji Tesla (TSLA) należy pamiętać, że przewidywania analityków i algorytmów mogą być błędne. Opierają się one na analizie historii cen akcji TSLA. Wyniki z przeszłości nigdy nie stanowią gwarancji przyszłych wyników.

Niezależnie od prognoz ważne jest, aby pamiętać, że rynki akcji pozostają niezwykle zmienne, co sprawia, że trudno jest dokładnie przewidzieć, jaka wycena spółki zmieni w ciągu kilku godzin, a jeszcze trudniej jest podać długoterminowe szacunki. W związku z tym należy pamiętać, że analitycy i strony prognozujące mogą się mylić.

Zalecamy, aby zawsze przeprowadzać własne badania i brać pod uwagę najnowsze trendy rynkowe, wiadomości, analizy techniczne i fundamentalne oraz opinie ekspertów przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Nigdy nie należy inwestować więcej, niż można sobie pozwolić na stratę.

Resztę artykułu znajdziesz w tym miejscu

OTWÓRZ RACHUNEK W CAPITAL.COM I HANDLUJ CFD NA AKCJE

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jak kupić akcje tesla | pgnig akcje | kurs pzu | kruk gpw | enea giełda | giełda echo investment | celon giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here