Naga MarketsTesla warta więcej niż Facebook! Niesamowity wyczyn spółki MuskaTesla pokonała kolejną barierę, która jeszcze przed rokiem traktowana byłaby jako niewyobrażalna. Wartość rynkowa spółki Elona Muska dzięki zwyżce w poniedziałkowej sesji przebiła chwilowo 700 mld dol. i tym samym stała się większa niż lidera mediów społecznościowych, Facebooka.

  • Tesla ma większą kapitalizację rynkową, gdy uwzględni się akcje zwykłe oraz rozwodnione
  • W standardowym sposobie liczenia wartości rynkowej, Tesli brakuje jeszcze nieco ponad 70 mld dol. do przebicia Facebook Inc.
  • Spółka Elona Muska dostarczyła w IV kw. 2020 r. ponad 180 tys. pojazdów

Tesla warta więcej niż Facebook

Kapitalizacja rynkowa Tesli przekroczyła w poniedziałek 700 mld dol. po tym jak notowania spółki wzrosły do nawet ponad 744 dol. Ostatecznie walor zakończył notowania wyżej o 3,42% na 729,77 dol.

Tesla warta więcej niż Facebook! Niesamowity wyczyn spółki Muska
Notowania Tesla Inc. na NASDAQ. Źródło: tradingview.com

Poniedziałkowy wzrost jest spowodowany przede wszystkim osiągnięciem rekordowej sprzedaży pojazdów w IV kw. 2020 r. i całym 2020 roku, która wyniosła 499,550 pojazdów. Choć jest to mniej niż 500 tys. pojazdów obiecane przez Teslę na początku tego roku, to rynek i tak przyjął tę wiadomość pozytywnie, bowiem mało kto wierzył w pokonanie tej ambitnej bariery.

Zobacz również: Tesla z rekordowym wynikiem w 2020 roku! Ambitny cel jednak niewypełniony

Warto zaznaczyć bowiem, że cel ten wyznaczony został przed wybuchem pandemii, przez co fabryka we Fremont była nieczynna aż przez 6 tygodni. W ujęciu kwartalnym, Tesla dostarczyła 180 570 samochodów co także jest rekordowym rezultatem w historii spółki. Analitycy spodziewali się wyniku 163 628 pojazdów.

– Jestem tak dumny z całej załogi Tesli za osiągnięcie tego wielkiego kamienia milowego! Na początku działalności Tesli, sądziłem, że mamy (optymistycznie patrząc) około 10% szans na przetrwanie. – zaznaczył z dumą ekscentryczny miliarder.

fpmarkets

Przekroczenie bariery 700 mld dol. kapitalizacji rynkowej jest także momentem, w którym Tesla stała się warta więcej niż Facebook. Choć wartość rynkowa liczona w standardowy sposób jest nadal niższa niż 766 mld dol. spółki Zuckerberga, to z uwzględnieniem akcji rozwodnionych sytuacja wygląda nieco inaczej. W przypadku Tesli, stanowią one dodatkowe 150 mln akcji względem notowanych 950 mln na rynku publicznym.

Tymczasem akcje zwykłe Facebooka oraz rozwodnione to odpowiednio 2,85 mld oraz 2,89 mld sztuk. Zatem, w takim ujęciu Tesla warta jest 820 mld dol., a Facebook 780 mld dol. Tak duża różnica wynika z tego, że wynagrodzeniem Muska są przede wszystkim akcje i np. warranty.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here