Naga Markets

Według medialnych doniesień, amerykański gigant produkujący samochody elektryczne – firma Tesla stara się zmniejszyć jej zależności od Chin w zakresie grafitu, chcąc pozyskiwać kluczowy element do produkcji baterii z Afryki. Firma Elona Muska ma podejmować rozmowę z wydobywcami z Mozambiku aby pozyskiwać wspomniany składnik, co zdaniem analityków jest pierwszą w swoim rodzaju umową mającą na celu zmniejszenie zależności od Chin.

  • Tesla nadal ma problemy z otrzymywaniem odpowiedniej ilości materiałów do produkcji baterii do swoich samochodów
  • W tym celu firma ma zamiar pozyskiwać niezbędne materiały od innych państw, niż tylko Chin
  • Firma podpisała w zeszłym miesiącu umowę z australijską, która prowadzi jedną z największych na świecie kopalni grafitu w południowej Afryce
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Tesla uniezależnia się od Chin

Firma Elona Muska już od dawna planuje uniezależnić się od Chin w kontekście pozyskiwanych materiałów, niezbędnych do produkcji jej pojazdów – co CEO firmy podkreślał nie raz choćby w swoich wpisach na Twitterze. W mediach niedawno pojawiła się informacja, że Tesla istotnie popełniła znaczny krok w tym celu, kiedy to miało dojść do podpisała w zeszłym miesiącu umowy z australijską firmą Syrah Resources, która posiada jedną z największych na świecie kopalni grafitu w południowej Afryce.Jest to unikalne partnerstwo pomiędzy producentem pojazdów elektrycznych a producentem minerału, który jest kluczowy dla baterii litowo-jonowych. Wartość transakcji nie została ujawniona. Analitycy jednak uważają, że jest pierwszą w swoim rodzaju umową mającą na celu realnego zmniejszenia jej zależności od Chin w zakresie grafitu.

wykres Kurs akcji Tesla 17.01.2022
Kurs akcji Tesla 17.01.2022

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Wobec dalszych informacji Tesla będzie kupować materiał z zakładu przetwórczego firmy w Vidalia w Luizjanie, która pozyskuje grafit z kopalni w Balama w Mozambiku. Zgodnie z umową, producent samochodów elektrycznych z siedzibą w Austin w Teksasie planuje odkupić 80% tego, co produkuje zakład – 8000 ton grafitu rocznie – począwszy od 2025 roku. Syrah musi udowodnić, że materiał spełnia standardy Tesli.

Jak wiadomo Tesla produkuje prawie milion samochodów elektrycznych rocznie, a pozyskiwanie wystarczającej ilości baterii jest jej największym ograniczeniem. Umowa z Syrah zatem jest częścią szerszych wysiłków producentów samochodów, aby zabezpieczyć stosunkowo rzadkie surowce do produkcji baterii, ponieważ oczekuje się, że popyt na pojazdy elektryczne będzie rósł w kolejnych latach jeszcze bardziej. Może być to zatem jednej z największych kroków Tesli w celu uniezależnienia się nie tylko od Chin, ale w ogóle od blokowanego nadal łańcucha dostaw.

Autor poleca również:

XTB

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here