Naga MarketsTesla systematycznie poprawia swoje wyniki. Prognoza notowań spółki na najbliższe 5 latDroga Tesli nie była łatwa, jednak firmie założonej przez Elona Muska udało się w ostatnich latach w szybkim tempie poprawić wyniki finansowe, a liczba pojazdów dostarczanych każdego roku systematycznie rośnie. Czy ten trend będzie miał znaczący wpływ na cenę akcji w ciągu najbliższych 5 lat?

  • Z punktu widzenia analizy technicznej obecny wykres Tesli wskazuje na kontynuację trendu wzrostowego
  • Przychody spółki w ciągu ostatnich pięciu lat gwałtownie wzrosły z 7 do 31,5 miliardów dolarów
  • Analitycy spodziewają się wzrostu sprzedaży o 35% w 2022 r. i 25% w 2023 r.
  • Tekst powstał na podstawie artykułu z Capital.com. Pełną analizę możesz przeczytać tutaj
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Tesla regularnie polepsza swoje wyniki finansowe. Czy ten trend zostanie podtrzymany?

Firma produkująca pojazdy elektryczne jest w korzystnej sytuacji, aby przyspieszyć swój wzrost w kolejnych latach. Długoterminowym celem Tesli jest wprowadzenie na rynek pojazdu napędzanego energią elektryczną, który będzie dostępny dla gospodarstw domowych i osób prywatnych z klasy średniej.Przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej 737,57 mld dolarów (stan na 13 września 2021 r.) firma jest największym na świecie producentem pojazdów notowanym na giełdzie. Jej obecna wycena jest znacznie wyższa niż wycena pięciu największych konkurentów razem wziętych. Czy to oznacza, że firma ma szansę na dalszy wzrost?

Analiza akcji Tesli – analiza techniczna

Warto zauważyć, że momentum dla akcji Tesli wydaje się gwałtownie spadać od szczytu na poziomie 900 USD, który osiągnęła pod koniec stycznia bieżącego roku, co odzwierciedla wskaźnik MACD.

Wolumen obrotu Tesli spada, jak pokazuje 20-dniowa średnia, potwierdzając, że większość detalicznej aktywności handlowej, która miała miejsce w 2020 roku podczas kryzysu, może już zacząć zanikać. Może to prowadzić do mniej zmiennej akcji cenowej w przyszłości.

Notowania spółki Tesla
Notowania spółki Tesla

Ważne jest, aby zauważyć, że mimo iż obecny wykres wskazuje na kontynuację trendu wzrostowego, tygodniowy wskaźnik siły względnej (RSI) wykazuje niedźwiedzią dywergencję.

Z technicznego punktu widzenia, wiarygodna prognoza kursu akcji TSLA na najbliższe 12-24 miesięcy może zakładać, że kurs powróci do maksimów wszechczasów, ale utrzyma się poniżej tego progu.

Analiza akcji Tesli – analiza fundamentalna

Przychody Tesli w ciągu ostatnich pięciu lat gwałtownie wzrosły z 7 miliardów dolarów w 2016 r. do 31,5 miliardów dolarów na koniec ubiegłego roku. W tym samym okresie, marże zysku brutto stale rosły. Przesunęły się one z około 18% do 21% w zeszłym roku.

invest

Marża EBITDA systematycznie rośnie –  w ubiegłym roku ukształtowała się na poziomie 13,6%. Dodatkowo, Tesla po raz pierwszy w swojej historii osiągnęła w zeszłym roku rentowność netto.

Jeśli chodzi o wypłacalność, firma Elona Muska ma zadłużenie długoterminowe w wysokości 9,3 miliardów dolarów, które jest w pełni pokryte przez 16,2 miliardów dolarów, które spółka posiadała na koniec drugiego kwartału 2021 roku.

Wyniki finansowe Tesli w latach 2016-2020
Wyniki finansowe Tesli w latach 2016-2020

Analitycy spodziewają się wzrostu sprzedaży o 35% w 2022 r. i 25% w 2023 r. W tym samym czasie spółka ma zanotować zysk na akcję w wysokości 5,46 USD, co daje wskaźnik P/E (cena/zysk) na poziomie 134, który ma wzrosnąć o 33% w 2022 i 24% w 2023 roku.

Mnożniki te odzwierciedlają optymizm rynku co do przyszłości firmy. Do pewnego stopnia wskaźniki te przypominają te, które obserwowano na akcjach spółek technologicznych podczas bańki dotcomowej w 2000 roku.  Rezultaty dla inwestorów były wówczas katastrofalne. Być może fakt, że Tesla jest uważana za mniej więcej bardziej wartościową niż pięciu największych producentów samochodów na świecie razem wziętych, jest czymś, o czym należy pamiętać inwestując w jej akcje.

Najważniejsze czynniki wpływające na długoterminową prognozę dla akcji Tesla

Cena i marże: Zdolność Tesli do utrzymania cen na podwyższonym poziomie pozwoli utrzymać marże brutto na wyższym poziomie.

Ukończenie kolejnych fabryk: Aby zaspokoić rosnący popyt, Tesla będzie musiała kontynuować rozbudowę liczby fabryk, które obecnie prowadzi. Pomyślne zakończenie tych projektów pozwoli jej na dalszy rozwój i zwiększenie wydajności operacyjnej.

Konkurencja: Tesla nie jest jedynym producentem pojazdów elektrycznych na świecie. Inne firmy, takie jak chińska Nio i tradycyjni producenci samochodów, tacy jak Toyota i Ford, którym uda się z powodzeniem wprowadzić na rynek pojazdy z napędem elektrycznym, mogą ograniczyć wzrost Tesli.

Dochodzenia dotyczące funkcji auto-pilota: Tesla oferuje swoim klientom wiele zaawansowanych technologicznie funkcji, w tym częściowo autonomiczny system auto-pilota. Wystąpienie wielu śmiertelnych wypadków w Stanach Zjednoczonych doprowadziło jednak do dochodzeń agencji regulacyjnych w sprawie tego systemu. Każda decyzja, która wpływa na zdolność firmy do włączenia tej funkcji w swoich pojazdach może spowodować spadek ceny i popytu.

Kurs akcji Tesli za 5 lat

Mimo, że nikt nie jest w stanie przewidzieć ze 100% dokładnością jak akcje zachowają się w przyszłości, algorytmiczna 5-letnia prognoza Tesli od Wallet Investor wskazuje, że cena producenta samochodów urośnie do poziomów oscylujących pomiędzy 2151 – 2187 USD.

Prognoza kursu Tesli na lata 2021-2022
Prognoza kursu Tesli na lata 2021-2022

Akcje otrzymały ocenę „trzymaj”, w oparciu o najnowsze dane dotyczące sentymentu inwestorów i analizy technicznej.

Inny serwis oparty na algorytmach, Gov Capital, podzielił się pozytywnymi opiniami. Według ich danych, akcje mogą zakończyć rok 2021 na poziomie 896 USD, kontynuować ruch w górę do poziomu 1220 USD do końca grudnia 2022 r. i osiągnąć poziom 2450 USD w 2025 r.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here