Naga MarketsGłówna siedziba TesliPo środowym zamknięciu rynków w Stanach Zjednoczonych, Tesla zaprezentowała wyniki za pierwszy kwartał bieżącego roku. Z raportu spółki wynika, że strata netto wyniosła $702 miliony, zdecydowanie więcej niż zakładali ekonomiści. Co prawda rynek nie miał jeszcze okazji zdyskontować najnowszych informacji finansowych, jednak w środę akcje TSLA testowały poziomy okolic 250 dolarów, co jest najniższym pułapem od października ubiegłego roku.


Tesla raportuje $4,5 mld przychodu i $4,10 straty na akcję

Prognozy analityczne zakładały przychody Tesli w okolicach $5,779 miliarda i stratę rzędu $1,21 na akcję. W rzeczywistości jednak rezultaty były dużo gorsze i przychód plasował się na poziomie o ponad $1,2 mld niższym, natomiast strata netto wynosiła $4,10. Jak podała spółka spadek przychodów wynikał głównie z opóźnień w dostawach Modelu 3 w Europie oraz Chinach:

Te artykuły również Cię zainteresują
“W pierwszym kwartale rozpoczęliśmy produkcję i dostawy Modelu 3 na rynki zagraniczne. Aby szybko zaspokoić międzynarodowy popyt, w pierwszej połowie kwartału doszło do budowy pojazdów przeznaczonych na rynki w Europie i Chinach, a w drugiej połowie do budowy na lokalne rynki amerykańskie. Ta fala dostaw na koniec kwartału w USA, Chinach i Europie oznaczała, że nawet krótkie opóźnienia spowodowały odroczenie dostaw do drugiego kwartału” – komentowała spółka w komunikacie. Należy zaznaczyć, że w obecnym modelu biznesowym zakładającym sprzedaż bezpośrednią, Tesla nie generuje przychodu do momentu aż pojazd nie zostanie dostarczony do klienta końcowego.

Tesla musiał dokonać również spłaty obligacji o wartości $920 milionów, co zdecydowanie zredukowało wartość dostępnej gotówki, wynoszącą obecnie $2,2 mld. Pierwszy kwartał został więc zamknięty z najgorszym bilansem od trzech lat, a Elon Musk – pomimo wcześniejszych zapewnień – sugerował, że niezbędne będzie ponowne poszukiwanie zewnętrznego finansowania.

Rynek będzie dopiero dyskontował wyniki kwartalne spółki opublikowane już po zamknięciu środowej sesji, nie zmienia to jednak faktu, że 25 kwietnia akcje TSLA ponownie traciły i testowały pułap niemal 250 dolarów. Ostatni raz cena znajdowała się tak nisko w październiku ubiegłego roku:

Notowania Tesli najniżej od października. Akcje TSLA D1, Tradingview

Dołącz do największej grupy dyskusyjnej na Facebooku poświęconej GPW: Zyskowna strona giełdy prowadzonej przez Comparic.pl. Zapraszamy do jej aktywnego tworzenia!

Liczby nie zachwycają, Elon Musk ma jednak dobre wiadomości?

Pomimo spadku przychodów oraz pogłębiających się strat netto, które głównie interesują inwestorów, Tesla i Elon Musk w raporcie sugerowali, że istnieje wiele powodów do zadowolenia. Model 3 jest obecnie najlepiej sprzedającym się modelem samochodów elektrycznych klasy premium w Stanach Zjednoczonych, wyprzedzając konkurencję o 60%.

Co więcej wszystkie Tesle S oraz X otrzymały wydłużony zasięg bez konieczności zmiany pojemności akumulatorów, co ma pozwolić przejechać do 600 kilometrów na jednym ładowaniu. Tesla jednocześnie twierdzi, że chce stworzyć „baterie” mogące wytrzymać nawet jeden milion mil przebiegu. Wcześniej natomiast Elon Musk zapowiadał chęć wprowadzenia na rynek w pełni niezależnych od człowieka robo-taksówek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here