Naga MarketsTesla: rewolucyjne ogniwa dla Modelu Y z gigafabryki w BerlinieElon Musk, CEO Tesla Inc., zapowiedział w środę, że producent samochodów elektrycznych rodem z Kalifornii będzie produkował swój samochód Model Y z bateriami opartymi na nowej technologii związanej ze strukturą ogniw w swojej nowej berlińskiej fabryce. Produkcja ma rozpocząć się już w nowym roku. Zdaniem CEO, ma to także wiązać się ze zwiększonym ryzykiem.

  • Tesla w trakcie Battery Day dwa tygodnie temu przedstawiła nowe ogniwa 4680
  • Jest to nowa technologia, która ma uniezależnić spółkę od zewnętrznych dostawców akumulatorów
  • Jak do tej pory, Tesla używała ogniw 18650 produkcji Panasonica. Ten design baterii jest stosowany także w niektórych laptopach czy np. latarkach

Tesla: nowe baterie w nowej fabryce

Tesla ma rozpocząć produkcję w swojej nowo budowanej fabryce w Berlinie już w przyszłym roku. Spółka Elona Muska planuje produkować tam między innymi Model Y, samochód w stylu “crossover”, którego wytwarzanie rozpoczęło się w amerykańskiej fabryce Fremont w styczniu 2020 roku.

Już w zeszłym miesiącu Musk zapowiadał, że Tesla wykorzysta swoją nową fabrykę w Niemczech do pokazania nowej radykalnej zmiany w produkcji samochodów.

Jak podaje spółka, produkcja Modelu Y ma rozpocząć się w gigafabryce pod Berlinem w drugiej połowie 2021 roku.

CMC
Hit inwestycyjny - koszyki akcji. Zwiększona ekspozycja. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Zobacz również: Elon Musk może zgarnąć kolejne 3 mld USD dzięki dobrym wynikom Tesli

Tesla: ogniwo 4680 wypiera 18650

Nowe ogniwo Tesli o oznaczeniu 4680 ma według założeń inżynierów spółki mieć większą pojemność niż dotychczasowe akumulatory, a jego produkcja ma być znacznie prostsza. Ma to być kluczem do osiągnięcia celu obniżenia kosztów wytwarzania baterii o połowę, a także przede wszystkim: zwiększenia produkcji ogniw ponad stukrotnie do 2030 roku.

Nowy pakiet baterii Tesli, który ma znaleźć się w kolejnej generacji Modelu Y produkowanego w Niemczech ma posiadać właśnie nowe akumulatory 4680.

– Fremont i Szanghaj (fabryki w tych miejscach, przyp. red.) dostosują się w ciągu 2 lat, gdy technologia okaże się sprawdzona. – zapowiedział Musk w Tweecie.

Tesla: akcje powyżej psychologicznej granicy 420 dol.

Kurs akcji Tesli odbił w górę w środę o 2,73% do 425,30 dol. z opóźnieniem reagując na pozytywne wyniki dostaw samochodów przez spółkę w III kw. 2020 r. Liczba ta wyniosła aż 139,3 tys. pojazdów, co jest nowym kwartalnym rekordem Tesli.

Wcześniejszym rekordem był IV kw. 2020 r., który zakończył się rezutlatem 112 tys. pojazdów.

W notowaniach przedsesyjnych w czwartek rano akcje Tesli drożeją o 1,08% do 429,89 dol.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here