Naga Markets

Tesla postanowiła wydobywać cenny surowiec na własną rękęKurs akcji Tesla Inc. w poniedziałek wzrósł o 3,4% do 421,20 dol. na fali informacji o podpisaniu pięcioletniej umowy z australijskim producentem litu, Piedmont Lithium, posiadającym złoża w Karolinie Północnej. Jednak spółka Elona Muska w swoich planach produkcji akumulatorów nie chce poprzestać na zewnętrznych dostawcach i planuje wydobywać lit samemu.

  • Tesla zamierza wyprodukować nawet 500 tys. pojazdów w tym roku
  • To o o 36% niż rok wcześniej
  • Tesla pracuje nad nowym ogniwami 4680, które mają wyprzeć klasyczne 18650 w samochodach spółki Muska

Tesla z ambitnymi planami wydobywczymi

Tesla Inc. zapewniła sobie prawa do wydobycia litu w Nevadzie porzucając ostatecznie plan zakupu spółki Cypress Development Corp., która posiada kopalnie w tym regionie. Ruch ze strony Tesli wpisuje się w zapowiedzianą przez Elona Muska, CEO spółki, strategię mająca na celu obniżenie kosztów związanych z bateriami o 50%.Tesla postanowiła wydobywać cenny surowiec na własną rękę
Notowania akcji Tesli na NASDAQ. Źródło: tradingview.com

Lit ma być wydobywany ze składowisk gliny, co na ten moment przez wiele spółek wydobywczych uznawane jest za drogie, trudne i nieopłacalne na dużą skalę. Jak do tej pory, nikt jeszcze nie produkował litu na szeroki rynek w ten sposób. Jednak firma Elona Muska wierzy w możliwość usprawnienia metody i zakupiła 10 tys. akrów (40 kilometrów kwadratowych) złóż gliny bogatej w lit.

– Producenci samochodów szukają możliwość większego wpływu na łańcuchy dostaw, aby zapewnić sobie dostęp do podstawowych surowców w odpowiednich ilościach – zaznaczyli przedstawiciele Albemarle Corp., czołowy producent litu.

Zobacz również: Tesla podpisała kontrakt z dostawcą litu i jego akcje podrożały o 83%

Just2TradeUzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade.
Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Tesla: ryzykowny ruch w związku z wydobyciem litu

Eksperci prezentują sprzeczne opinie co do słuszności decyzji Tesli w inwestowanie w niesprawdzoną jeszcze komercyjnie technologię, która jak do tej pory uznawana była za nieopłacalną.

Lit nigdy nie był produkowany z gliny w komercyjnych ilościach. – zaznaczył Chris Berry, prezes House Mountain Partners, firmy konsultingowej z branży przemysłowej.

Jednak pojawiają się także pozytywne głosy mówiące o szansie leżącej przed branża wydobywczą litu i technologią ekstrakcji litu z depozytów gliny.

– Ten ruch ze strony Tesli wskazuje na znaczenie gliny jako przyszłego źródła litu w Stanach Zjednoczonych. – podkreślił Bill Willoughby, CEO Cypress Development Corp., czyli spółki, która przez wiele miesięcy negocjowała deal z Teslą.

Jak twierdzą eksperci Bloomberga, znaczenie tej metody wydobywania litu wzrośnie w tej dekadzie.

– BloombergNEF przewiduje, że około 5% globalnej podaży litu może pochodzić z niekonwencjonalnych źródeł, przede wszystkim z gliny, do 2030 roku. – stwierdziła Sharon Mustri, analityk BloombergNEF.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here