Naga MarketsTesla znak logoTesla dokonała niemożliwego. Mimo, że mamy dopiero 8 dzień stycznia, cena jej akcji wzrosła od początku roku już o ponad 12%. Dzięki tym wzrostom gigant samochodowy jest obecnie najwyżej wycenianym producentem aut w historii USA. Przebił pod tym kątem nawet rekord Forda.


Tesla warta tyle co General Motors i Ford razem wzięte

Współzałożyciel Tesli, Elon Musk na pewno jest zadowolony z tego jak wygalają aktualne notowania jego spółki. Tylko od początku roku cena akcji spółki wzrosła o ponad 12%, powiększając tym samym trwający od czerwca 2019 r. rajd wzrostowy do ponad 166%. Dla porównania indeks Dow Jones Industrial Average od początku 2020 roku zyskał zaledwie 0,4%.

W chwili pisania tego artykułu za jedną akcje spółki zapłacić trzeba już niemal 470 USD. Oznacza to, że jej kapitalizacja przekroczyła poziom 84,5 mld dolarów, przebijając tym samym rekord Forda z 1999 roku, kiedy to największa wówczas spółka motoryzacyjna wyceniana była na 81 mld USD.

Biorąc pod uwagę obecne notowania spółek motoryzacyjnych w Stanach Zjednoczonych dostrzec można, że pod względem kapitalizacji sama tylko Tesla dorównuje General Motors i Fordowi razem wziętym. Ich wspólna kapitalizacja wynosi bowiem obecnie 86,9 mld USD, a więc zaledwie 2,4 mld USD więcej od Tesli.

Kapitalizacja to nie wszystko

CNBC zwraca jednak uwagę, że kapitalizacja nie przedstawia pełnego obrazu sytuacji. Gdyby wziąć bowiem pod uwagę kapitał własny, zadłużenie i zabezpieczenia gotówkowe, to Ford czy General Motors byłyby warte więcej od Tesli.

Model Y przyniesie Tesli upragnione zyski?

Warto w tym miejscu wspomnieć także, że Tesla sporo inwestuje poza granicami Stanów Zjednoczonych. W tych działaniach rownież dostrzec można pewien rekord. Okazuje się bowiem, że warta 2 miliardy dolarów fabryka Tesli w Szanghaju zaczęła dostarczać samochody w ciągu zaledwie 357 dni, co jest światowym rekordem producentów samochodów w Chinach.

Podczas imprezy inaugurującej otwarcie nowej fabryki Tesli w Szanghaju Elon Musk przyznał, że spodziewa się, iż “ostatecznie Tesla Model Y będzie miała większy popyt niż prawdopodobnie wszystkie inne samochody Tesli razem wzięte.”

Pozytywną informacją są również szacunki Reutersa, który spodziewa się, że oczekiwania dotyczące marży są wyższe dla Modelu Y niż dla Modelu 3, podczas gdy koszty produkcji są mniej więcej takie same.

Business Insider Polska zwraca także uwagę, że firma Elona Muska wchodzi na chiński rynek w momencie, w którym inni producenci aut z USA notują spadki sprzedaży. W przypadku General Motors spadek w 2019 roku był dwucyfrowy. Ford nie przedstawił wyników z Chin za 2019 rok, ale analitycy spodziewali się, że firma zanotuje tam drugi rok z rzędu ze stratą.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRopa i Bitcoin zyskują na konflikcie na Bliskim Wschodzie
Następny artykułOdwet Iranu wywołał zmienność na rynkach akcji, obligacji i metali szlachetnych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here