Naga MarketsTesla, stacja ładowania
Dostawy Modelu 3 spadły o kilkadziesiąt tysięcy w I kw. 2019 r.

W momencie gdy Elon Musk zapowiada chęć wprowadzenia robo-taksówek oraz snuje plany o milionach autonomicznych pojazdów elektrycznych poruszających się po ulicach na całym świecie, dla akcjonariuszy notowanej na giełdzie Tesli wizje miliardera nie są wystarczające. Tesla w związku z publikacją niekorzystnych wyników finansowych za I kw. 2019 r. silnie traciła na giełdzie w zeszłym tygodniu. W efekcie akcje spadły do poziomów obserwowanych ostatni raz w styczniu 2017 roku, niemal dotykając poziomu 230 dolarów.


Tesla traci $702 mln, Elon Musk ma problemy z popytem na Model 3?

Tesla prezentowała swoje wyniki kwartale w środę po zakończeniu sesji na amerykańskiej giełdzie. Jak wynika z opublikowanego raportu, strata netto w I kw. 2019 r. wyniosła $702 miliony, wypadając zdecydowanie poniżej prognoz ekonomistów. W przeliczeniu na pojedynczą akcję strata wynosiła $4,10, w stosunku do  prognozowanego spadku o $1,21 na akcję.

Akcjonariusze są zaniepokojeni między innymi potencjalnym brakiem zainteresowania najnowszym Modelem 3. Jak tłumaczy jednak Tesla, dostawy samochodu opóźniły się i zostaną uwzględnione dopiero w kolejnym kwartale:

“W pierwszym kwartale rozpoczęliśmy produkcję i dostawy Modelu 3 na rynki zagraniczne. Aby szybko zaspokoić międzynarodowy popyt, w pierwszej połowie kwartału doszło do budowy pojazdów przeznaczonych na rynki w Europie i Chinach, a w drugiej połowie do budowy na lokalne rynki amerykańskie. Ta fala dostaw na koniec kwartału w USA, Chinach i Europie oznaczała, że nawet krótkie opóźnienia spowodowały odroczenie dostaw do drugiego kwartału” – komentowała spółka w komunikacie.

W efekcie słabego raportu finansowego akcje Tesli traciły silnie w drugiej połowie zeszłego tygodnia. W przeciągu zaledwie trzech dni spadki wyniosły kilkanaście procent i cena niemal spadła do 230 dolarów – ostatni raz znajdowała się tak nisko 25 miesięcy temu, w styczniu 2017 roku.

Elon Musk stawia na wizję, nie na finanse?

To, że spojrzenie Elona Muska i akcjonariuszy na działalność Tesli wielokrotnie się różniło nie jest tajemnicą. Między innymi dlatego w zeszłym roku Musk zapowiadał, że może „ściągnąć” spółkę z giełdy i odkupić wszystkie udziały za gotówkę. Wywołało to silne spekulacyjne wzrosty notowań oraz problemy miliardera, które zakończyły się reakcją ze strony amerykańskiej komisji papierów wartościowych SEC.

W momencie gdy akcjonariuszy interesują twarde liczby i przychody – których w Tesli obecnie brakuje – Elon Musk zwraca uwagę na wprowadzanie innowacji technologicznych w codziennym życiu. Właśnie dlatego zespół inżynierów prowadzi wytężone prace nad zwiększeniem żywotności akumulatorów, które będą w stanie zapewnić moc do przejechania nawet 600 kilometrów na jednym ładowaniu oraz wytrzymać przebiegi do miliona kilometrów.

Musk zapowiada również wprowadzenie już w przyszłym roku robo-taksówek oraz chęć umieszczenia na ulicach milionów autonomicznych samochodów elektrycznych w przeciągu kilku kolejnych lat.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here