Naga MarketsTesla najwięcej wartym producentem aut na świecie? Elon Musk na dobrej drodzeDotychczasowy wzrost cen akcji Tesla w tym miesiącu jeszcze bardziej zbliżył firmę Elona Muska do zastąpienia Toyoty na pozycji najdroższego producenta samochodów na świecie.

  • Kapitalizacja producenta samochodów z Kalifornii jest niższa już tylko o 20 miliardów dolarów od kapitalizacji Toyoty.
  • Według prognoz, zysk Toyoty spadnie w tym roku o 80%.
  • 14,3% akcji Toyoty to akcje własne, posiadane przez japońskiego giganta motoryzacyjnego. 

Wyścig o pozycję najdroższej firmy produkującej samochody

Według danych opracowanych przez Bloomberga, przy kapitalizacji rynkowej na poziomie ponad 190 miliardów dolarów, Tesla nadal ma pewien dystans do pokonania, aby osiągnąć wycenę Toyoty na poziomie 210 miliardów dolarów.

Tesla wyprodukowała w pierwszym kwartale 103 000 pojazdów, czyli około 4% z prawie 2,4 mln wyprodukowanych przez Toyotę.

Tesla wzrosła o kolejne 9% w środę, aby po raz pierwszy zamknąć się na poziomie ponad 1000 dolarów, po tym jak Musk, powiedział pracownikom, że to “czas, aby iść na całość” i wysłać swoje półciężarówki do produkcji seryjnej.

Zobacz również: Apple z rekordowymi 1,5 mld dol. kapitalizacji! NASDAQ zamyka notowania powyżej 10 tys. pkt.

Tymczasem Toyota przewiduje w tym roku spadek zysku o 80% i spodziewa się, że może to potrwać do końca pierwszej połowy przyszłego roku, zanim rynek motoryzacyjny powróci do poziomu sprzed pandemii. Ceny akcji Toyoty spadły w tym roku o około 10%, a obroty są o 17% niższe niż w 2015 roku.

Cena akcji Tesli wzrosła o 58,84% w ciągu ostatnich 3 miesięcy

Wycena rynkowa Toyoty obejmuje 14,3% akcji, które Toyota posiada jako akcje własne, o wartości około 30 miliardów dolarów. Tesla nie posiada żadnych akcji własnych

Moją prawdziwą misją jest całkowite przerobienie Toyoty na firmę zajmującą się mobilnością – powiedział w zeszłym roku Akio Toyoda, dyrektor generalny Toyoty.

Tesla posiada 10 ratingów rekomendujących kupowanie akcji, natomiast 12 analityków rekomenduje ich trzymanie, a 15 doradza klientom sprzedaż. Toyota posiada 13 ratingów rekomendujących kupno, 8 – trzymanie i 1 – sprzedaż akcji.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Toyoty w ciągu ostatnich 3 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here