Naga MarketsTesla, stacja ładowania
Tesla z problemami na Wall Street. Co zrobi Elon Musk?

Akcje producenta samochodów elektronicznych, spółki Tesla, traciły w środę kolejne 6% swojej wartości, spadając do poziomu 192 dolarów, który jest najniższym od grudnia 2016 roku. W momencie gdy analitycy z Wall Street wieszczą Armagedon i dalsze spadki, Forbes podaje trzy powody sugerujące, że Elon Musk może stracić na giełdzie o wiele więcej, nawet 95%.


Akcje Tesla tracą w związku z informacją o cięciu cen starszych modeli S oraz X

Tesla poinformowała w tym tygodniu, że redukuje ceny dwóch swoich najdroższych modeli pojazdów. W efekcie Model S sedan ma być tańszy o 3 tysiące dolarów, a Model X SUV o 2 tysiące dolarów. Chociaż w oświadczeniu spółki pojawiła się informacja, że okresowe dostosowania cen są praktyką stosowaną przez wszystkich producentów samochodów, to wśród inwestorów pojawiły się obawy, że pojazdy Tesli nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem ze strony kupujących.

Decyzja zwiększyła jedynie presję na Wall Street, która utrzymuje się w związku ze sceptycznym podejściem rynków kapitałowych do decyzji podejmowanych przez Elona Muska oraz jego możliwości przekucia biznesu w zyski oraz zapewnienia dalszego rozwoju. Sytuacji nie polepsza również najnowsza rekomendacja zaprezentowana przez bank inwestycyjny Citi, który twierdzi, że akcje spółki mogą spaść nawet do 36 dolarów: „Ostatnie podwyższenie kapitału było pozytywnym krokiem, ale niekoniecznie wyciągnie bilans na prostą, jeżeli Tesla nie będzie w stanie osiągnąć celów FCF. Tak więc ostatnia raportowana notatka wewnętrzna, która wydawała się podważać wcześniejsze wskazówki, nie pomogła w rachunku ryzyka do zysku. Implikacje mogą być poważne, ponieważ bilans producenta samochodów zawsze podlega ryzyku “spirali” zaufania”.

Jak widać na poniższym wykresie, akcje Tesli nie były tak tanie od końca 2016 roku, czyli od ponad 2,5 roku. Od tegorocznych szczytów Tesla traci 45% i według rosnącej grupy analityków oraz inwestorów, może to nie być koniec dynamicznej deprecjacji, która zepchnęła akcje poniżej pułapu 200 dolarów:

akcje Tesla 23 maja
Akcje Tesla dawno nie były tak tanie

Zobacz również: Tesla za 10 miesięcy zostanie bez pieniędzy? Elon Musk będzie ciął koszty

Elon Musk straci na giełdzie nawet 95%? Tak twierdzi Forbes

Zdaniem Petera Cohana z Forbes.com, istnieją trzy czynniki sugerujące, że akcje Tesli mogą osunąć się o 95%. W telegraficznym skrócie są to:

  • Spadek popytu z Chin – dynamiczny wzrost akcji Tesli był wywołany umiejętnością szybszego powiększania wartości niż zakładali analitycy. Spadek popytu na elektryczne samochody w Chinach oraz zamieszanie w związku z wojną handlową może jednak odebrać firmie spory kawałek samochodowego tortu
  • Rosnące ryzyko rozmijających się wytycznych – Elon Musk nie ma z pewnością łatwego orzecha do zgryzienia, gdy musi skupiać się na silnym cięciu kosztów. W zeszłym tygodniu poinformował pracowników w wewnętrznej notce, że niezbędne jest zastosowanie drastycznych miar w celu optymalizacji wydatków. Nota stoi w opozycji do najnowszej aktualizacji skierowanej do inwestorów, w której spółka informowała, że sprzeda do 100 tysięcy samochodów w kwartale kończącym się z czerwcem 2019 roku
  • Spirala zaufania i pewności – Elon Musk niewątpliwie znajduje się w gronie ludzi z dużą charyzmą, potrafiących przekonywać innych do swojej racji. Forbes zadaje jednak pytanie co stanie się gdy czar pryśnie? Przykład kryzysu z 2008 roku pokazał, że sentymenty inwestorów potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie

Wymienione powyżej czynniki są jedynie opinią pojedynczego autora, pokrywają się jednak z ogólnym sentymentem Wall Street odnośnie Tesli, który wróży Armagedon akcji producenta samochodów elektrycznych.

To również może Cię zainteresować: Elon Musk strzelił sobie w kolano? Tesla nie jest już tak atrakcyjnatokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here