Naga MarketsTesla nadal wstrzymuje biznes solarny, którego start obiecywał Elon MuskNad głową prezesa Tesli, Elona Muska, zbierają się czarne chmury. Przejęta i dofinansowana firma, która miała okazać się przepustką do sporej dywersyfikacji biznesu – Solar Roof -okazała się jak na razie sporą klapą. Sprawa trafiła do sądu i obecnie toczy się postępowanie, które wykazać ma czy Elon Musk popełnił w ten sposób przestępstwo. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy dowiadujemy się kim są właściciele podmiotu.

  • W 2016 roku Tesla i SolarCity dokonały fuzji, od tego czasu nie widać jednak żadnego efektu połączenia
  • Do sądu wpłynął pozew wobec Elona Muska wystosowany przez inwestorów, którzy nie są zadowoleni z takiego obrotu spraw
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Tesla i projekt paneli słonecznych, który niewypalił

Jeszcze w 2016 roku informowaliśmy, że spółki Tesla i SolarCity zapowiadają fuzję. Wóczas połączenie producenta samochodów elektrycznych z firmą instalującą panele słoneczne miało być ważnym elementem strategii miliardera Elona Muska, który wcześniej odsłonił swój plan wzywający do połączenia, aby oferować konsumentom źródło zasilania niepowodujące zanieczyszczeń powietrza.Przypomnijmy, że SolarCity została założona w 2006 roku przez kuzynów Muska, Petera i Lyndona Rive’ów. Była wspierana przez Muska praktycznie od samego początku, który pełnił funkcję prezesa zarządu zarówno w Tesli, jak i SolarCity. Firma lotnicza Muska, SpaceX, zakupiła również warte dziesiątki milionów dolarów obligacje słoneczne od SolarCity.

wykres Kurs akcji Tesla H1 07.10.2021
Kurs akcji Tesla H1 07.10.2021

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty futures:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Słoneczne dachy Tesli, które okazały się klapą?

Prawie trzy lata po tym jak dyrektor generalny Tesli Elon Musk zaprezentował pomysł dachów słonecznych, producent samochodów stwierdził, że w końcu ma wersję płytek dachowych, które może produkować masowo.

Informowaliśmy wówczas, że Tesla początkowo twierdziła, że będzie powoli rozwijać swój dach słoneczny. Ale problemy z estetyką, kosztami i procesem produkcyjnym utrudniały masową produkcję. W pewnym momencie w 2018 roku firma produkowała wystarczającą ilość gontów słonecznych dla zaledwie trzech do pięciu domów tygodniowo.

Już wówczas wiadomo było, że plan ekscentrycznego miliardera nie do końca przebiegł tak, jak początkowo planował. Obecnie, czyli po kolejnych dwóch latach w pierwszym i drugim kwartale 2021 roku Tesla zainstalowała odpowiednio 92 i 85 megawatów energii słonecznej. To mniej niż połowa tego, co SolarCity instalował na kwartał przed przejęciem. To oczywiście nie podoba się inwestorom, który dali się przekonać miliarderowi do inwestycji w ten pomysł.

invest

Obecnie media obiega informacja, że sędzia z Delaware może nakazać Elonowi Muskowi zwrot 9,4 miliarda dolarów firmie Tesla Inc. za korzyści, jakie uzyskał, popychając producenta pojazdów elektrycznych w 2016 roku do zakupu firmy solarnej.

Inwestorzy są zgodni co do tego, że „prostym i praktycznym” sposobem na cofnięcie korzyści, które ich zdaniem Musk niewłaściwie otrzymał z transakcji o wartości 2,6 miliarda dolarów dla SolarCity, byłoby nakazanie, aby zwrócił akcje Tesli, które otrzymał za swoje akcje w firmie solarnej. Przypomnijmy, że Musk otrzymał 2,4 mln akcji Tesli, które wzrosły do 12 mln z powodu podziału i są obecnie warte około 9,4 mld dolarów.

Pozew został wniesiony przez związkowe fundusze emerytalne i zarządzających aktywami. W pozwie zarzucają Muskowi, że nie wycofał się z negocjacji i nigdy nie ujawnił, że SolarCity prawie nie ma gotówki. Obecnie sędzia zajmujący się sprawą, Joseph Slights, musi jeszcze otrzymać odpowiedzi na kluczowe pytania, które mogą zadecydować o wyniku postępowania.

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here