Naga Markets

Po raz kolejny niedźwiedzie rządzą amerykańskimi rynkami, a akcje powróciły do ​​trendu spadkowego po letniej zwyżce. Wysoce niestabilne rynki akcji można wykorzystać na swoją korzyść za pomocą kontraktów CFD na akcje, które nasi klienci dobrze znają i to udowadniają. Przedstawiamy podsumowanie 3 najczęściej handlowanych akcji w Purple Trading we wrześniu. Co stoi za ich popularnością i jakie są perspektywy na przyszłość? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Moderna – na drodze do upadku?

Moderna to niezmiennie faworyt wśród naszych klientów. Patrząc na zmienność jej akcji, nie jest to zaskakujące. Praktycznie dokładnie rok temu akcje tego producenta szczepionek osiągnęły granicę 500 dolarów, ale od tego czasu spadły w naprawdę spektakularny sposób. A teraz kurs spada tak szybko, jak gwałtownie rósł podczas szczytu pandemii. Akcje Moderny są teraz nawet blisko rocznego minimum. Firma płaci trochę za to, że inwestorzy uważają ją za „jednego kucyka”, firmę, która ma praktycznie tylko jeden produkt. Pytanie brzmi, jaka przyszłość czeka Modernę?

Zgodnie z fundamentalnymi założeniami, Moderna wydaje się obecnie wysoce niedowartościowana. Na przykład wskaźnik P/E (stosunek ceny akcji do zysku na akcję) wynosi około 4, co jest bardzo niskim wynikiem. Jednak już tak niska wartość sygnalizuje, że coś może być nie tak z firmą. Moderna odniosła duże zyski ze sprzedaży szczepionek i nadal odnotowuje wysoki popyt na te produkty. Jednak świat powoli zapomina o koronawirusie, a przynajmniej uczy się z nim żyć.

CO TRZECI KLIENT PURPLE TRADING JEST RENTOWNY. SPRAWDŹ DLACZEGO

Nawet wysokie zyski i liczby zamówień nie robią wrażenia na inwestorach w obecnej bessie. Nie mając w zasięgu wzroku nowych produktów, Moderna jest skazana na zagładę. Mogłoby się więc wydawać, że najlepsze czasy dla tego producenta szczepionek już minęły. I chociaż w zeszłym roku przyniósł ogromny zysk w wysokości ponad 12 miliardów dolarów, od tego czasu każdy zysk kwartalny spadał. A to jest coś, czego inwestorzy nie lubią widzieć.

Wykres 1: Akcje Moderny na platformie MT4 w przedziale czasowym H4 wraz ze średnimi kroczącymi 50 i 100 dni
Wykres 1: Akcje Moderny na platformie MT4 w przedziale czasowym H4 wraz ze średnimi kroczącymi 50 i 100 dni

Pozytywną wiadomością jest to, że Moderna jest dobrze wyposażona finansowo. Daje to nadzieję na dalszy postęp w badaniach nad innymi szczepionkami. Jednak bez żadnych przełomów w rozwoju innych produktów, akcje Moderny raczej nie będą w najbliższym czasie wracać do rocznych maksimów. Pomimo pozytywnych wiadomości o zamówieniach na zastrzyki przypominające w USA, akcje firmy prawdopodobnie pozostaną wysoce niestabilne. Rząd USA zamówił 170 milionów dawek, z których Moderna ma dostarczyć 70 milionów do końca roku.

Tesla – nowy produkt na horyzoncie?

Kolejnym ulubieńcem klientów Purple Trading jest kalifornijska firma samochodowa Tesla. Ta również zasługiwała na uwagę w zeszłym miesiącu ze względu na podział akcji 3:1. Tesla od tego czasu radzi sobie stosunkowo dobrze, o czym świadczy fakt, że jej akcje wzrosły o 4%. Tymczasem S&P 500 spadł prawie 7% w tym samym okresie. Kapitalizacja Tesli wciąż wynosi nieco poniżej 1 biliona USD, co czyni ją piątą co do wielkości firmą na rynku amerykańskim. Przy współczynniku P/E przekraczającym 100 jest to rzadki wyczyn.

Jaki jest sekret sukcesu Tesli? Armia miłośników samochodów Tesli i Elona Muska praktycznie stworzyła kult wokół producenta, dzięki czemu akcje Tesli są fanatycznym aktywem. Wystarczy wiadomość, że w przyszłym tygodniu Tesla zaprezentuje prototyp robota o nazwie Optimus, którego nazwa zachwyci w szczególności fanów serii Transformers. Robot ma ułatwić pracę w fabrykach i ostatecznie trafić do naszych domów.

XTB

Jednak Tesla ma również dużą liczbę przeciwników, nie bez powodu jest jedną z najbardziej shortowanych akcji na rynku amerykańskim. W rzeczywistości przez długi czas Tesla była najbardziej shortowaną firmą w historii. Sceptycy wzywają Teslę do skupienia się bardziej na rozwoju samych samochodów, a nie na kosztownych robotach, które firma dostarczyłaby jako kolejny produkt do domów. W każdym razie więcej dowiemy się w następny piątek, na co czeka wielu inwestorów. Jednak produkcja robotów może być kolejnym przełomem i może przynieść ciekawe przychody w przyszłości. W końcu Elon Musk kilkakrotnie udowodnił, że potrafi prawie wszystko.

Wykres 2: Akcje Tesli na platformie MT4 w przedziale czasowym M15 wraz ze średnimi kroczącymi 50 i 100 dni
Wykres 2: Akcje Tesli na platformie MT4 w przedziale czasowym M15 wraz ze średnimi kroczącymi 50 i 100 dni

Napływają pozytywne wieści o produkcji samochodów, zwłaszcza z Niemiec, gdzie gigafabryka jest już w pełni eksploatowana. Tesla ogłosiła zamiar podwojenia sprzedaży w Niemczech w porównaniu do 2021 roku. W ubiegłym roku Tesla sprzedała 40 000 samochodów w Niemczech i planuje podwoić tę sprzedaż w tym roku. Jeśli to się powiedzie, wyprzedzi Toyotę w rankingu najlepiej sprzedających się producentów samochodów na najważniejszym europejskim rynku. Z drugiej strony popyt na tańsze Modele 3 i Y pozostaje bardzo silny, więc Tesla niekoniecznie naciska na wprowadzanie nowych modeli.

Jednak oprócz niepewności spowodowanej inflacją, nad Teslą wisi jeden wielki znak zapytania – prawna walka Elona Muska z Twitterem. W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy w stanie śledzić wzrosty i spadki akcji Tesli wraz z występami i ekscesami Elona Muska. Walka z Twitterem może odebrać mu wiele sił i środków finansowych, co może następnie znacząco wpłynąć na samą Teslę. Proces ma się rozpocząć w połowie października. Jedno jest pewne – Tesla nadal będzie jedną z najbardziej popularnych firm.

Virgin Galactic – ciekawa spekulacja?

Akcje Virgin Galactic Holdings były faworyzowane przez spekulantów, zwłaszcza od połowy 2021 roku. Pod koniec czerwca ubiegłego roku akcje Virgin Galactic osiągnęły granicę 60 dolarów. Od tego czasu spadają w dół. Teraz oscylują wokół zaledwie 5 USD. Jednak kapitalizacja spółki wciąż wynosi ponad 1 mld USD i wydaje się, że spekulanci zajmujący krótkie pozycje mogą mieć jeszcze „miejsce do wyciśnięcia”.

Rzeczywiście, działalność Virgin Galactic polegająca na zapewnianiu bogatych podróży kosmicznych można określić jako wysoce cykliczną. W czasie bessy i wysokiej inflacji, każdy przemyśli kilka razy, czy naprawdę musi teraz lecieć w kosmos, czy też powinien jeszcze chwilę poczekać. Co więcej, jest to środowisko zaskakująco konkurencyjne. Największymi konkurentami są Blue Origin Jeffa Bezosa i, do pewnego stopnia, SpaceX Elona Muska – obaj z pewnością mają głębsze kieszenie niż założyciel Virgin, Richard Branson. Co więcej, żadna z tych firm nie jest jeszcze na giełdach.

Wykres 3: Akcje Virgin Galactic na platformie MT4 w przedziale czasowym M15 wraz ze średnimi kroczącymi 50 i 100 dni
Wykres 3: Akcje Virgin Galactic na platformie MT4 w przedziale czasowym M15 wraz ze średnimi kroczącymi 50 i 100 dni

Również perspektywy wyników ekonomicznych spółki, która wciąż opóźnia swój pierwszy lot komercyjny, nie są zbyt pozytywne. Ponieważ obecnie nie generuje praktycznie żadnych przychodów. Ponadto Virgin musi na dużą skalę inwestować w rozwój, pomnażając tym samym swoje straty. Pierwszy lot z pasażerami płacącymi ma się odbyć dopiero w drugim kwartale przyszłego roku. Na chwilę obecną wydaje się to jednak dość optymistyczny cel. Każda wiadomość o dalszym przełożeniu pierwszego lotu byłaby bardzo negatywna dla akcji. Ale oczywiście jest też odwrotnie. W przypadku udanego lotu w drugim kwartale nie byłoby zaskoczeniem, gdyby akcje wzrosły o kilkadziesiąt procent. Dla inwestorów, którzy są gotowi zaakceptować wyższy poziom ryzyka, akcje Virgin Galactic mogą mieć zatem sens w dłuższej perspektywie. Rzeczywiście, przyszłość może być interesująca, jeśli inwestorzy przetrwają burzliwy okres.

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDariusz Dargo zaprasza na przegląd wykresów na żywo o 17:30
Następny artykułJak prowadzić koinwestycje aniołów biznesu z funduszami VC? Odpowiada Michał Scipio del Campo z Inovo VC
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here