Naga MarketsTesla i Elon Musk pod naporem prawników banku JPMorgan, chodzi o warrantyTesla Inc. została pozwana przez bank inwestycyjny JPMorgan ze względu na straty poniesione przez instytucję w związku z opublikowanym przez Elona Muska kontrowersyjnym tweetem o przeniesieniu Tesli z rynku publicznego do rąk prywatnych.

Tesla: nowy pozew wobec spółki od JPMorgan

Elon Musk i Tesla Inc. znów mają kłopoty prawne. Przedstawiciele JPMorgan domagają się 162,2 mln dol. odszkodowania z powodu złamania postanowień kontraktu związanego z warrantami na akcje będące w posiadaniu banku inwestycyjnego, sprzedanych przez spółkę w 2014 roku.Wspomniane warranty (rodzaj opcji) dają posiadaczowi (w tym przypadku JPMorgan) prawo do kupna akcji spółki po ustalonej cenie i dacie. Cała sprawa dotyczy tego, jak JPMorgan zmienił cenę posiadanych warrantów po tym, gdy Elon Musk niespodziewanie opublikował legendarny już tweet, w którym zapewne nieprzypadkowo pojawiła się liczba “420”:

Rozważam przeniesienie Tesli na rynek niepubliczny po 420 dol. Fundusze już zapewnione. – żartował sobie Elon Musk, CEO Tesli.

Zaledwie 17 dni później, Musk wycofał się z deklaracji ogłoszonych w tweecie. Już wtedy, Tesla zmierzyła się z dwoma pozwami, które oparte były o oskarżeniach o manipulowanie ceną akcji w celu odegrania się na inwestorach, którzy zajęli krótkie pozycje na akcjach spółki.

Tesla i Elon Musk pod naporem prawników banku JPMorgan, chodzi o warranty
Kurs akcji Tesla Inc. Źródło: tradingview.com

Rzecz jasna, sprawie przyglądała się także SEC w wyniku czego Tesla oraz Musk zapłacili po 20 mln dol. kary. Miliarder utracił także rangę prezesa zarządu spółki i stał się jej CEO. Swego czasu kontrowersje te skomentował sam Elon Musk:

SEC, trzyliterowy skrót, środkowa litera pochodzi to „Elon’s”. – żartował Musk.

Co jakiś czas pojawiają się aktualności co do stanowiska amerykańskiego regulatora w tej kwestii. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj: Elon Musk ma kłopoty w związku z Twitterem? SEC znów przygląda się sprawie.

Wracając do bieżącego pozwu złożonego przez JPMorgan, bank stwierdził, że miał upoważnienie do zmiany ceny wykonania warrantów i zaznaczył, że znacznie obniżył ją po tweecie Muska z 7 sierpnia 2018 r.

Jednak cena akcji Tesli wzrosła o około 1000% do czasu wygaśnięcia warrantów, a przedstawiciele JPMorgan stwierdzili, że zgodnie z umową Tesla musi dostarczyć akcje lub gotówkę. Dodali oni, że niedopełnienie tego obowiązku przez Teslę oznaczało niewywiązanie się z umowy.

– Chociaż korekty JPMorgan były odpowiednie i wymagane umową, to Tesla rażąco zignorowała swoje wyraźne zobowiązanie umowne do zapłacenia JPMorgan w całości. – czytamy w pozwie.

Plus500

Według skargi, Tesla rzekomo sprzedała warranty, aby zmniejszyć potencjalne rozwodnienie akcji z oddzielnej sprzedaży obligacji zamiennych i by obniżyć swoje federalne podatki dochodowe.

Prawnicy JPMorgan zaznaczyli, że bank był umownie uprawniony do dostosowania warunków warrantów w następstwie “znaczących transakcji korporacyjnych z udziałem Tesli.”

Tesla podobno skarżyła się w lutym 2019 roku, że korekty banku były “oportunistyczną próbą wykorzystania zmian w zmienności akcji Tesli”, ale nie zakwestionowała wyliczeń banku, powiedział JPMorgan. Sprawa zapewne będzie miała jeszcze kontynuację.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: datawalk akcje wykres | lpp gpw | gpw akcje | notowania ciech | orlen akcje notowania | kursy ropy |

 

72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here