Naga MarketsTesla i Elon Musk narazili się inwestorom. Bitcoin ma zwiększyć ryzyko spadku akcji spółki
Elon Musk, prezes Tesli

Akcjonariusze szybko rozwijającego się producenta samochodów elektrycznych, spółki Tesla Inc., kwestionują ostatnią decyzję o zakupie bitcoina (BTC) o wartości 1,5 mld dol. zastanawiając się, czy zakup będzie równie pozytywny dla wyceny akcji spółki co dla samej kryptowaluty.

  • Dużym akcjonariuszom posiadającym akcje lub ekspozycje na wartość Tesli nie podoba się decyzja dotycząca zakupu bitcoina
  • Według ekspertów zwiększy to ekspozycję na wahania kursowe bitcoina, co przełoży się na większą zmienność akcji Tesli (TSLA)
  • Od momentu ogłoszenia decyzji bitcoin zyskiwał 20%, Tesla traciła natomiast 6%

Bitcoin zyskuje, Tesla traci na decyzji o zakupie BTC

Ujawnienie przez Teslę w poniedziałek, że przeniosła prawie 8% swoich rezerw walutowych do bitcoina, wysłało cenę kryptowaluty na rekordowe poziomy. W tym tygodniu bitcoin rośnie o niemal 20%, a w tym samym czasie akcje spółki tracą prawie 6%. Rynek kryptowalut żyje nadzieją, że inni mogą pójść w ślady Tesli: potwierdza to między innymi dyrektor finansowy Twittera, który w rozmowie z CNBC stwierdzał, że jego spółka rozważa dodanie BTC do swoich aktywów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od początku lutego bitcoin zyskuje ponad 30%, natomiast akcje Tesli (granatowa linia) osuwają się w tym samym czasie o 1%). Źródło: Tradingview.com

Akcjonariusze wyrażają jednak obawy, że inwestycja Tesli, która niedawno dołączyła do głównego indeksu giełdowego S&P 500, może przysporzyć spółce więcej problemów niż korzyści i wywołać mocniejsze spadki.

Ruch doda zmienność ze względu na ekspozycję na bitcoina. Decyzja jest lepsza dla kryptowaluty niż dla samej Tesli – powiedział King Lip, główny strateg w Baker Avenue Wealth Management, którego firma posiada akcje Tesli od 2015 roku.

Gary Black, były dyrektor naczelny Aegon Asset Management, a obecnie prywatny inwestor, który był byczo nastawiony do Tesli od 2019 roku, w poniedziałek ogłosił na Twitterze, że sprzedał swoje udziały. Powołał się między innymi na brak celu dostaw nowych samochodów na 2021 rok i bardziej ryzykowną strategię alokacji kapitału firmy.

W osobnym wpisie w mediach społecznościowych informował natomiast: „Tesla zawsze była obarczona wyższym ryzykiem, ale zainwestowanie 1,5 bln dol. w bitcoina czyni ją zbyt ryzykowną”

– Elon Musk naraził Teslę na ogromne ryzyko mark-to-market. Oznacza to, że modele wyceny akcji staną się niezwykle wrażliwe na wahania wartości Bitcoina. Wsparcie bitcoina byłoby o wiele mniej ryzykowne, gdyby Tesla ogłosiła, że pracuje nad system otrzymywania płatności w BTC. Ale nawet to okaże się ryzykowne ze względu na zmienność cyfrowych aktywów narażającą płatności Tesli na ogromne ryzyko – komentuje Peter Garnry z Saxo Banku.

Garnry napisał również, że inwestorzy ze skoncentrowanymi pozycjami w Tesli, tacy jak ARK Invest, są zagrożeni. Tesla jest głównym udziałowcem flagowego funduszu ARK Innovation Fund stanowiąc 8,75% portfela.

Brett Winton, dyrektor ds. badań w ARK, powiedział, że inwestycja Tesli w bitcoina była “odpowiednim wykorzystaniem gotówki” i nie zmieniła spojrzenia firmy na producenta samochodów.

Elon Musk, szef Tesli, posiada największą część pozostających w obrocie akcji Tesli, według danych Refinitiv, a następnie Capital World Investors, The Vanguard Group Inc, Baillie Gifford & Co i BlackRock Institutional Trust Inc.

Pomimo obecnego niezadowolenia, inwestorzy Tesli zostali nagrodzeni za trzymanie się jednej z najbardziej kontrowersyjnych spółek na Wall Street. W ciągu ostatnich 12 miesięcy jej akcje wzrosły bowiem o 422%. Popularność Muska jako osoby publicznej może oznaczać, że wielu długoletnich inwestorów jest ostatecznie skłonnych do pozytywnego postrzegania tego ruchu.

Akcje Tesli od początku 2020 roku zyskują 800% (granatowa linia), gdy w tym samym czasie bitcoin rósł „tylko” o 500%. Źródło: Tradingview.com

Negatywnie o zakupie bitcoina przez Teslę wypowiadał się również ekonomista i inwestor na rynku złota Peter Schiff, który zarówno spółkę Elona Muska, jak i BTC uważa za bańkę finansową.

Nie bez kontrowersji pozostaje również fakt, że Musk będący twarzą Tesli ostatnio kilkukrotnie doprowadzał do podbicia wartości kryptowalut, w tym bitcoina, poprzez aktywności na swoim Twitterze. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Blockain Research Lab (BRL), które pokazało znaczący wzrost wolumenów transakcyjnych i cen po działaniach Muska na Twitterze.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs eur online | gpw mercator | spółki giełdowe | cena akcji mercator medical | ropa naftowa notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here