Naga MarketsTesla dzięki nowemu szczytowi już niemal tak duża jak holding BuffettaAkcje Tesli wystrzeliły jak z procy po informacji o włączeniu w szereg komponentów S&P 500 i rozpędzone zyskały w ciągu ostatnich 7 sesji aż ponad 40,6% od ogłoszenia tej informacji. Tak nagła zwyżka zwiastuje sporo problemów dla funduszy pasywnych śledzących zachowanie benchmarku, które będą zmuszone zakupić więcej akcji spółki po zawyżonej cenie.

  • Tesla jest obecnie największym producentem samochodów pod względem kapitalizacji rynkowej
  • Stało się tak dzięki nieprawdopodobnemu rajdowi akcji spółki: o 586% od początku roku
  • Natomiast od dołka z 18 marca wywołanego pandemią kurs akcji Tesli wzrósł o aż 694%

Akcje Tesli na kolejnym maksimum

Kurs akcji Tesli w środę zyskał 3,35% i dobił do kolejnego rekordowego szczytu notowań na 574 dol. za akcję. Spośród ostatnich siedmiu sesji, aż sześć było wzrostowych, a tylko w trzech dniach notowań z obecnego tygodnia walor zyskał aż 17,24%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tesla dzięki nowemu szczytowi już niemal tak duża jak holding Buffetta
Notowania Tesla Inc. na NASDAQ. Źródło: tradingview.com

Nie gorzej było w poprzednim tygodniu, gdy notowania Tesli zyskały aż 19,86%. Nie jest trudno znaleźć przyczynę takiej eksplozji kursu firmy Elona Muska. To włączenie w skład komponentów indeksu S&P 500, który zrzesza 505 największych spółek notowanych na amerykańskim parkiecie.

Nieprawdopodobny wzrost kursu nie tylko w ostatnich dniach, ale od początku tego roku, spowodował wzrost kapitalizacji rynkowej Tesli do astronomicznej jak na producenta samochodów wartości 543 mld dol. Dzięki takiej zwyżce w tej kategorii, gdyby spółka miała dołączyć do S&P 500 już teraz, uplasowałaby się na siódmej pozycji, tuż za olbrzymim holdingiem Berkshire Hathaway samego Warrena Buffeta, który może pochwalić się wartością rynkową 547 mld dol.

fpmarkets

Tesla w dodatnim sprzężeniu zwrotnym

Dynamiczny wzrost ceny akcji Tesli generuje spory problem dla zarządzanych pasywnie funduszy śledzących zachowanie indeksu S&P 500. Aby wiernie oddawać ruchy benchmarku, będą one zmuszone do kupna akcji Tesli. Nie mogą dokonać one zakupu już teraz, ponieważ producent samochodów elektrycznych wejdzie w skład indeksu dopiero 21 grudnia.

Im wyższy będzie kurs akcji Tesli, tym większy będzie stosunek kapitalizacji spółki do łącznej kapitalizacji indeksu, w związku z czym fundusze będą musiały zakupić większą ilość akcji spółki. Tak powstałe dodatnie sprzężenie zwrotne jeszcze bardziej napędza wzrosty notowań Tesli przez sam ich wzrost.

Zobacz również: Akcje Tesli na nowych maksimach. Rekordowa kapitalizacja powyżej 500 mld dol.

Dodatkowym atutem wysokiego kursu akcji spółki jest możliwość pozyskania kapitału taniej od konkurencji. Wskaźnik C/WK dla Tesli wynosi obecnie aż 33,94, co oznacza, że spółka jest wyceniana przez rynek niemal 34 razy drożej niż wynika z raportu finansowego. Dzięki temu, emisja nowych akcji przez Teslę umożliwi jej bardzo tanie pozyskanie dodatkowych środków na rozwój biznesu, w krytycznym dla spółki momencie rozwoju, gdy rozbudowywana jest jej infrastruktura produkcyjna. Zdaniem analityków, to kolejne dodatnie sprzężenie zwrotne, które samo napędza dalszy wzrost ceny akcji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here