Naga MarketsTesla: Bitcoin (BTC) zmniejszył zysk operacyjny przez utratę wartości rzędu 23 mln dol.
Elon Musk, prezes Tesli, podczas wystąpienia w telewizyjnym programie SNL

Tesla poinformowała w poniedziałek, że utrata wartości związana z bitcoinem (BTC) w wysokości 23 milionów dolarów miała wpływ na jej kwartalny zysk operacyjny. Firma produkująca samochody elektryczne tylko raz odniosła się do bitcoina lub kryptowalut w swoim raporcie finansowym za drugi kwartał (opublikowanym po zakończeniu sesji 26 lipca). Temat w ogóle nie pojawił się na telekonferencji Tesli z inwestorami i analitykami.

Tesla z bardzo dobrymi wynikami za II kw. br., bitcoin wspomniany tylko raz

W lutym Tesla ogłosiła zakup bitcoina o wartości 1,5 miliarda dolarów – więcej niż cały jej kwartalny budżet na badania i rozwój – i powiedziała, że może nadal inwestować w kryptowaluty. Na koniec marca firma podała, że jej inwestycja była warta 2,48 miliarda dolarów, w oparciu o gwałtowny wzrost ceny bitcoina w pierwszym kwartale.Tesla ogłosiła dochód w wysokości 101 milionów dolarów ze sprzedaży bitcoinów w pierwszym kwartale, pomagając osiągnąć rekordowy poziom zysku kwartalnego. W zestawieniu operacji firmy, zysk ten pokazany został jako zmniejszenie kosztów operacyjnych co sugeruje, że firma przerzuciła część swoich udziałów, gdy cena BTC wzrosła w zakończonym kwartale.

Jednak następnie notowania spadły o ponad 40%, więc udziały Tesli stały się warte znacznie mniej niż na koniec pierwszego kwartału. Kryptowaluta osiągnęła szczyt przy niemal 65 tys. dol. w kwietniu, a następnie spadła chwilowo poniżej 30 tys. dol. w tym miesiącu. Obecnie najstarsza kryptowaluta porusza się w okolicach 37 tys. dol.

– Przychody operacyjne wzrosły rok do roku głównie dzięki wzrostowi wolumenu i redukcji kosztów. Pozytywny wpływ został częściowo skompensowany przez wzrost kosztów operacyjnych, w tym wzrost SBC, emisję Modelu S/X (ujemna marża w II kw.), dodatkowe koszty łańcucha dostaw, niższe przychody z tytułu kredytów regulacyjnych, utratę wartości związaną z bitcoinami w wysokości 23 mln USD oraz inne pozycje – napisała Tesla w raporcie kwartalnym.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Tesla nie traktuje bitcoinów jako aktywów rynkowych co oznacza, że rozpoznaje zysk tylko wtedy, gdy dokonuje ich sprzedaży. Dlatego też spadek wartości bitcoina nie powinien mieć wpływu na wynik finansowy, dopóki Tesla nie pozbędzie się swoich udziałów.

invest

To inny sposób raportowania inwestycji niż w przypadku firm, które wspierają start-upy technologiczne poprzez swoje oddziały venture. W takich przypadkach firmy zazwyczaj co kwartał wyceniają posiadane udziały na podstawie ceny rynkowej, określając ich wartość w oparciu o kolejne rundy finansowania lub publiczne ceny akcji.

Pomimo wydatków na bitcoiny, dochód operacyjny Tesli wzrósł czterokrotnie do 1,3 miliarda dolarów w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Przychody w wysokości 11,96 miliarda dolarów i zysk na akcję w wysokości 1,45 dolara przekroczyły szacunki analityków, zgodnie z danymi Refinitiv.

Akcje Tesli wzrosły o 1,4% w handlu posesyjnym po publikacji wyników do 666,59 dolarów. Tracą jednak około 25% od początku roku.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here