Naga MarketsZdecentralizowane finanse (DeFi) to nie tylko kryptowaluty i stablecoiny. To także syntetyczne odpowiedniki rynków akcji, kontraktów terminowych oraz ETF-ów. Wszystko to bezpośrednio na wolnym rynku, bez kontroli ze strony rządów i instytucji finansowych, zauważa Piotr Misiurek, niezależny ekspert rynku kryptowalutowego i gość Comparic24.tv w programie DeFiacja, który jest poświęcony nowinkom związanym z branżą zdecentralizowanych usług finansowych.

  • W najnowszym odcinku DeFiacji poruszono temat syntetycznych instrumentów finansowych, czyli handlu tradycyjnymi instrumentami giełdowymi w odsłonie kryptowalutowej
  • DeFi umożliwia handel ztokenizowanymi akcjami spółek, poprzez nabyć odpowiedniej kryptowaluty
  • Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi nabywać całej akcji poprzez pośrednika (dom maklerski), tylko może stać się właścicielem jej cząstki w zdecentralizowanym obrocie
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Te artykuły również Cię zainteresują
Tokenizacja akcji, ETF-ów i kontraktów terminowych w ramach DeFi

Zbywalne tokeny akcyjne zaczęły zdobywać popularność pod koniec ubiegłego roku, a od drugiego kwartału dostępne są na największych giełdach kryptowalutowych, między innymi na Binance. W kwietniu giełda ogłosiła, że udostępni możliwość handlu akcjami Tesli (TSLA) poprzez specjalnie emitowane w tym celu tokeny. Następnie kilka tygodni później pojawiła się informacja, że ofertę tokenizowanych akcji uzupełniają spółki MicroStrategy, Microsoft oraz Apple.

Za sprawą tokenów giełdowych inwestorzy nie muszą kupować pełnych akcji, tylko mogą nabywać ich mniejsze wartości, zaczynające się od jednej setnej. Pozwoli to inwestorom o mniejszej zasobności portfela inwestować w droższe spółki: przykładowo jednak akcja Tesli kosztuje około 625 dol.

Koncept znany ze stablecoinów można rozszerzyć na praktycznie każdy inny instrument finansowy, w tym na akcje spółek technologicznych z Wall Street. Trend żebyśmy na blockchainie nie handlowali tylko kryptowalutami, ale praktycznie wszystkim innym co tylko możliwe dopiero raczkuje, ale ma wielką przyszłość – komentuje Piotr Misiurek.

Zobacz również: Stablecoin, czyli czym są stabilne kryptowaluty? Wyjaśnia Piotr Misiurek

Posługując się przykładem Binance, jeden token Tesli odpowiada jednej akcji tej spółki mającej być zabezpieczeniem wartości tokenu (tak samo jak jeden dolar jest zabezpieczeniem jednego stablecoiny USDT).

Syntetyczne instrumenty finansowe podążają za ceną bazowego instrumentu finansowego, nie jest wydmuszką drukowaną z powietrza. Pod spodem ma wartość zapewnianą w kryptowalutach, a wartość ta jest zawsze nadmiarowa, aby zawsze udało się utrzymać odpowiednią płynność rynku – wyjaśnia Misiurek.

invest

Rozmówca Comparic24.tv przypomina zmienność na spółce GameStop, w przypadku której główne platformy handlowe blokowały dostęp do możliwości zakupu akcji, natomiast na zdecentralizowanych giełdach kryptowalutowych pozbawionych pośredników handel ten był dostępny bez większych zakłóceń.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax index online | bml notowania | bitcoin cena wykres | biomed lublin kurs akcji | komentarz giełdowy | kurs datawalk | biomed kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here