Naga Markets

Terra sprzedała 3 mld dol. w Bitcoinach (BTC), w ostatniej próbie obrony USTLuna Foundation Guard odpowiedzialna za ekosystem Terra, w tym stablecoina UST oraz kryptowalutę LUNA pozbyła się już większości swoich rezerw zdenominowanych w Bitcoinie. Przypomnijmy, że organizacja planowała zgromadzić 10 mld USD w BTC, jednak finalnie udało jej się zakupić 80 tys. monet, z których większość została już sprzedana w ostatniej próbie ratowania UST.

  • Twórca Terra, Do Kwon, planował wykorzystać rezerwy w BTC w przypadku drastycznego spadku wartości UST, jednak to nie wystarczyło
  • Cena LUNY pomimo ubiegłotygodniowej interwencji LFG oscyluje na poziomie 0,00017 dol., a UST kosztuje 10 centów 
  • Na ratunek ekosystemu fundacja przeznaczyła około 3 mld dol. w BTC, jednak to nie wystarczyło do zatrzymania gwałtownej wyprzedaży 
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Terra straciła większość swoich BTC podczas próby ratowania kursu UST

W poniedziałek fundusz Luna Foundation Guard zakomunikował światu, że sprzedał już niemal wszystkie posiadane Bitcoiny, zgromadzone w celu utrzymania stabilności terraUSD.W ciągu kilku miesięcy fundusz zgromadził łącznie ponad 80 tys. BTC, których wartość przy obecnych cenach wyniosła niemal 3 mld dol. Do rezerw ekosystemy należały także inne tokeny, w tym BNB, tether, USDC i avalanche. Założyciel projektu, Do Kwon od miesięcy przekonywał o stabilności projektu, zapowiadając, że w przypadku zagrożenia parytetu UST do amerykańskiego dolara, wykorzysta wszystkie możliwe środki, aby temu zapobiec.

W ubiegłym tygodniu LFG została zmuszona zrealizować swój plan awaryjny, pozbywając się aż 52 189 BTC, co jednak nie przywróciło parytetu terraUSD/USD.

Notowania UST/USD na dzień 17.05.2022 r. Źródło Tradingview
Notowania UST/USD na dzień 17.05.2022 r. Źródło Tradingview

Wraz z dalszą wyprzedażą, fundusz rzucił na rynek kolejne 33 206 BTC, co jedynie w niewielkim stopniu spowolniło trwającą wyprzedaż, która finalnie i tak zaprowadziła notowania terraUSD/USD do poziomu 0,1 dol.

W poniedziałek w rezerwach Luna Foundation Guard pozostało zaledwie 313 Bitcoinów o wartości około 9,3 mln dol. Firma poinformowała także, że wykorzystała także większość pozostałych aktywów o wartości 85 mld dol. – w tym część BNB i Avalanche.

– Nadal zastanawiamy się nad różnymi metodami dystrybucji naszych pozostałych rezerw, które mogłyby wpłynąć na poprawę obecnej sytuacji. Wkrótce pojawią się dalsze aktualizacje – napisała w poniedziałek Luna Foundation Guard.

UST będąc algorytmicznym stablecoinem, w przeciwieństwie do innych tego typu aktywów, takich jak tether, czy USDC, opiera się na złożonym systemie rynkowym. Gdy wartość jednego UST jest niższa niż 1 dol., użytkownicy mogą ograniczyć podaż, paląc UST, uzyskując równowartość tej kwoty w kryptowalucie LUNA. I przeciwnie: kiedy wartość jednego UST przekroczy 1 dol., to mogą oni spalić pewną ilość LUNA o wartości odpowiadającej 1 dol., tym samym uzyskując 1 UST.

Reszta najpopularniejszych stablecoinów bierze przykład z banków centralnych, trzymając swoje rezerwy w walutach fiat.

W związku z tym, gdy w zeszłym tygodniu UST spadł poniżej 1 USD, LUNA błyskawicznie rozpoczęła wyprzedaż, nakręcając błędne koło, w wyniku którego UST spadł w okolice 10 centów, a token LUNA stał się bezwartościowy.

Firma Elliptic zajmująca się analizą blockchain szacuje, że posiadacze UST oraz LUNA stracili w ciągu ostatniego tygodnia w sumie 42 miliardy dol.

Analiza przeprowadzona przez Elliptic wskazuje, że 52 189 BTC funduszu LFG zostało przeniesionych na jedno konto na giełdzie Gemini, a kolejne 28 205 BTC trafiło na Binance. Tom Robinson, główny badacz Elliptic stwierdził, że nie da się ustalić, gdzie trafiła pozostała część aktywów LFG.

W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy

Krach Terry odbił się szerokim echem na szerokim rynku kryptowalut, redukując jego całkowitą kapitalizację o 200 mld dol. W reakcji na pogarszające się nastroje Bitcoin spadł na krótko poniżej 26 tys. dol. czyli najniższego poziomu od grudnia 2020 roku.

– Obecnie presja na sprzedaż krytpowalut powoli maleje, a całe to zamieszanie rynek może wykorzystać jako promocję, która może doprowadzić do kolejnej hossy – powiedział Dustin Teander, analityk firmy Messari zajmującej się badaniem kryptowalut.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here