Naga Markets
ccf forex comparicJakiś czas temu napisałem artykuł Poziomy wsparcia i oporu to klucz do czytania rynku, w którym szczegółowo przedstawiłem i opisałem jak prawidłowo wyznaczać strefy i poziomy mające istotny wpływ na aktualny kurs i ruch ceny w przyszłości. Zahaczyłem tam również pokrótce o Teorię Boxów i od tego czasu coraz częściej dostaję różne zapytania dotyczące właściwego wyznaczania i szczegółowego opisu tejże teorii.


Czym są Boxy w tradingu?

Box to nic innego jak korekta czasu. W tradingu wyróżniamy kilka rodzajów korekt ale wszystkie z nich możemy sklasyfikować według dwóch grup:

  • Korekta ceny – polega na ruchu ceny w kierunku przeciwnym do obowiązującego trendu. Dla trendu wzrostowego oznacza spadki natomiast dla trendu spadkowego oznacza wzrosty. Może składać się z mniejszych impulsów i korekt co przedstawia się w falowej budowie korekty,

  • Korekta czasu – jest to konsolidacja czyli ruch boczny będący korektą dla wcześniejszego impulsu wzrostowego bądź spadkowego. Nie posiada on falowej budowy ani możliwych do rozróżnienia impulsów i korekt o różnej długości.

Jak więc już wspomniałem boxy to nic innego jak konsolidacja. Biorąc po uwagę wielkość boxów i ich impulsywność, niekiedy możemy zauważyć, że boxy są korektą dla trendów z obecnych bądź wyższych interwałów. Ogromnym atutem BOXów jest fakt, że pozwalają one na inwestycje zarówno z trendem jak i przeciwko niemu.

W celu zobrazowania graficznego czym jest box posłużę się tym wykresem:

Box

Jak widzisz, po każdym impulsie następuje korekta. Jedne z nich są krótsze, inne dłuższe ale wszystkie z nich możemy oznaczyć jako takie przysłowiowe pudełka. Cena podczas impulsu przechodzi z jednego pudełka do drugiego po czym wykonuje korektę aby ponownie przetestować i odrzucić granicę wcześniejszego boxu.

Proporcje boxów

Z technicznego punktu widzenia boxy zazwyczaj są niemal identyczne bądź bardzo do siebie zbliżone. Oznacza to, że aby wyznaczyć potencjalny target po wybiciu z boxu, wystarczy przenieść jego zasięg w kierunku panującego impulsu. Ponieważ jest to jedna z teorii analizy Price Action można stosować ją zarówno dla niskich jak i wysokich interwałach i w zależności od analizowanej ramy czasowej i instrumentu boxy mogą wahać się od kilku do nawet kilkuset pipsów.

Warto również zaznaczyć, że proporcje boxów 1:1 to tylko podręcznikowa reguła i podobnie jak z pozostałymi od niej również są wyjątki. Z własnej obserwacji rynków i doświadczenia zdobytego podczas inwestycji systemem opartym na tej analizie zaobserwowałem, że bardzo często pojawiają się również boxy w proporcji 1:1 wsparte odbiciem lustrzanym. Wiem, że brzmi to dziwnie dlatego w celu wyjaśnienia ponownie posłużę się wykresem:

lustro

Istnieje również bardzo ważna i co najważniejsze sprawdzająca się z dużym prawdopodobieństwem reguła, że impuls zazwyczaj wynosi odległość dwóch boxów a korekta cofa się o jeden i odrzuca tym samym poziom momentum 50% Fibonacciego. Daje to bardzo dobre okazje do zajmowania pozycji zgodnych z obowiązującym trendem.

Fibo 50

Zobacz również: Teoria boxów w tradingu cz. 2 – wzmocnienie Price Action i Fibonaccitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy” 03.07.2017 AUD/USD
Następny artykułOd inwestora do scalpera: AUDUSD – blisko górnego ograniczenia konsolidacji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

3 KOMENTARZE

  1. Czy webinar z 10. sierpnia był nagrywana i w jaki sposób można uzyskać do niego dostęp? Niestety dopiero wczoraj natknąłem się na info o szkoleniu 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here