Naga MarketsNiedawno pojawiła się pierwsza część artykułu na temat Teorii boxów w tradingu. Dziś rozwijając ten temat nieco szerzej i bardziej szczegółowo postaram się przedstawić wsparcie jakie daje podstawowa analiza Price Action oraz poziomy Fibonacciego.


Teoria boxów w tradingu

Tak jak wspomniałem w części pierwszej, boxy to przysłowiowe pudełka, w obrębie których porusza się rynek pomiędzy poszczególnymi impulsami wzrostowymi czy spadkowymi. Dodatkowym potwierdzeniem linii wsparcia i oporu, które wyznaczają poszczególne boxy może być chociażby linia trendu, która sama w sobie również służy jako wsparcie czy też opór.

Poniższy screen przedstawia jak cena respektuje granice boxów oraz linię trendu spadkowego. Zaznaczyłem na nim również dwa potencjalne miejsca, w których można było otwierać pozycje krótkei zgodne z obowiązującym trenem.

GBPUSD 1

Jeżeli do poziomów wsparcia/oporu i linii trendu dołożymy jeszcze poziomy Fibonacciego, które posłużą jako dodatkowe potwierdzenie nasza analiza i skuteczność zyskownych pozycji będzie jeszcze wyższa. Najsilniejszym poziomem okazuje się być wartość momentum 50% natomiast poziomy 38.2%, 61.8% oraz 70.7% są równie silne i bardzo często cena reaguje właśnie przy nich.

GBPUSD 2

Kolejną analizą jaką warto wykonać jest spojrzenie na Oscylator, który mierzy skalę wykupienia i wyprzedania rynku w skali procentowej. Do tego celu można posłużyć się najpopularniejszymi i ogólnodostępnymi wskaźnikami takimi jak np. Stochastic, RSI czy MACD. Jeżeli na oscylatorze pojawi się dywergencja, wówczas mamy kolejne potwierdzenie, które daje nam przewagę na rynku. Więcej na temat dywergencji przeczytasz w artykule Piotra Drabika Dywergencja pomiędzy MACD a ceną zapowiada zmianę trendu.

Poniższy screen przedstawia reakcję ceny na poziom oporu będący górnym ograniczeniem boxu, linię trendu spadkowego, poziomy 61.8% oraz 70.7% korekty Fibonacciego oraz dywergencję na Oscylatorze Stochastic. Występowanie tych wszystkich czynników nie pojawia się zbyt często ale daje ogromną przewagę na rynku i bardzo wysoką skuteczność zyskownych transakcji.

GBPUSD 3

Jak widać na kolejnym screenie, mimo że pozycje byłyby otwierane już w zaawansowanej fazie trendu pozwoliłyby zarobić bardzo dużo.

GBPUSD 4 przyszłość

Podobnie ma się rzecz w trendzie wzrostowym. Odrzucenie wsparcia i linii trendu w jednym punkcie to bardzo dobre miejsce do otwierania pozycji długich a jeżeli te poziomy zbiegają się jeszcze z odrzuceniem poziomów 50% i 61.8% korekty Fibonacciego to mamy aż trzy potwierdzenia.

EUR USD 2

By poznać kompletną strategię inwestycyjną opartą o Teorię Boxów,
już teraz zapisz się na darmowy webinar

Podsumowując

Teoria boxów jest jedną z prostszych analiz służącą do określenia potencjalnego kierunku ruchu i najbliższego targetu. Jeżeli posłużymy się jeszcze dodatkowymi elementami analizy Price Action, wówczas możemy osiągnąć jeszcze lepszą stopę zwrotu przy równoczesnej poprawie ilości zyskownych pozycji. To na co w szczególności warto zwrócić uwagę to:

  • poziomy wsparcia i oporu,

  • linie trendu,

  • poziomy Fibonacciego (38.2%, 50%, 61.8%, 70.7%),

  • dywergencja na Oscylatorze Stochastic, RSI bądź MACD.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – EURUSD, USDJPY, AUDUSD, USDCHF
Następny artykułTJS Leaks: Pracownicy IronFX w Polsce otrzymują wezwania od Policji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here