Naga MarketsNiedawno pojawiła się pierwsza część artykułu na temat Teorii boxów w tradingu. Dziś rozwijając ten temat nieco szerzej i bardziej szczegółowo postaram się przedstawić wsparcie jakie daje podstawowa analiza Price Action oraz poziomy Fibonacciego.


Teoria boxów w tradingu

Tak jak wspomniałem w części pierwszej, boxy to przysłowiowe pudełka, w obrębie których porusza się rynek pomiędzy poszczególnymi impulsami wzrostowymi czy spadkowymi. Dodatkowym potwierdzeniem linii wsparcia i oporu, które wyznaczają poszczególne boxy może być chociażby linia trendu, która sama w sobie również służy jako wsparcie czy też opór.

Te artykuły również Cię zainteresują
Poniższy screen przedstawia jak cena respektuje granice boxów oraz linię trendu spadkowego. Zaznaczyłem na nim również dwa potencjalne miejsca, w których można było otwierać pozycje krótkei zgodne z obowiązującym trenem.

GBPUSD 1

Jeżeli do poziomów wsparcia/oporu i linii trendu dołożymy jeszcze poziomy Fibonacciego, które posłużą jako dodatkowe potwierdzenie nasza analiza i skuteczność zyskownych pozycji będzie jeszcze wyższa. Najsilniejszym poziomem okazuje się być wartość momentum 50% natomiast poziomy 38.2%, 61.8% oraz 70.7% są równie silne i bardzo często cena reaguje właśnie przy nich.

GBPUSD 2

Kolejną analizą jaką warto wykonać jest spojrzenie na Oscylator, który mierzy skalę wykupienia i wyprzedania rynku w skali procentowej. Do tego celu można posłużyć się najpopularniejszymi i ogólnodostępnymi wskaźnikami takimi jak np. Stochastic, RSI czy MACD. Jeżeli na oscylatorze pojawi się dywergencja, wówczas mamy kolejne potwierdzenie, które daje nam przewagę na rynku. Więcej na temat dywergencji przeczytasz w artykule Piotra Drabika Dywergencja pomiędzy MACD a ceną zapowiada zmianę trendu.

Poniższy screen przedstawia reakcję ceny na poziom oporu będący górnym ograniczeniem boxu, linię trendu spadkowego, poziomy 61.8% oraz 70.7% korekty Fibonacciego oraz dywergencję na Oscylatorze Stochastic. Występowanie tych wszystkich czynników nie pojawia się zbyt często ale daje ogromną przewagę na rynku i bardzo wysoką skuteczność zyskownych transakcji.

GBPUSD 3

Jak widać na kolejnym screenie, mimo że pozycje byłyby otwierane już w zaawansowanej fazie trendu pozwoliłyby zarobić bardzo dużo.

GBPUSD 4 przyszłość

Podobnie ma się rzecz w trendzie wzrostowym. Odrzucenie wsparcia i linii trendu w jednym punkcie to bardzo dobre miejsce do otwierania pozycji długich a jeżeli te poziomy zbiegają się jeszcze z odrzuceniem poziomów 50% i 61.8% korekty Fibonacciego to mamy aż trzy potwierdzenia.

EUR USD 2

By poznać kompletną strategię inwestycyjną opartą o Teorię Boxów,
już teraz zapisz się na darmowy webinar

Podsumowując

Teoria boxów jest jedną z prostszych analiz służącą do określenia potencjalnego kierunku ruchu i najbliższego targetu. Jeżeli posłużymy się jeszcze dodatkowymi elementami analizy Price Action, wówczas możemy osiągnąć jeszcze lepszą stopę zwrotu przy równoczesnej poprawie ilości zyskownych pozycji. To na co w szczególności warto zwrócić uwagę to:

  • poziomy wsparcia i oporu,

  • linie trendu,

  • poziomy Fibonacciego (38.2%, 50%, 61.8%, 70.7%),

  • dywergencja na Oscylatorze Stochastic, RSI bądź MACD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – EURUSD, USDJPY, AUDUSD, USDCHF
Następny artykułTJS Leaks: Pracownicy IronFX w Polsce otrzymują wezwania od Policji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here