Naga MarketsTencent zamierza stać się największym udziałowcem w iQIYIDwa źródła na które powołuje się Reuters twierdzą, że Tencent ma na celu stać się największym udziałowcem w platformie służącej do prowadzenia transmisji na żywo, iQIYI, aby obniżyć koszty i przeciwdziałać konkurencji w sektorze wzmocnionym przez kwarantanny.

  • Tencent planuje zakup udziałów w iQIYI od największego udziałowca – Baidu.
  • Przychód wygenerowany przez chiński rynek filmów w internecie ma wynieść ponad 22 miliardy dolarów.
  • Obie firmy miały w marcu po około 110 milionów abonentów. 

Tencent nie zatrzymuje swojej ekspansji

Chiński lider w dziedzinie mediów społecznościowych i gier komputerowych zwrócił się do właściciela 56,2% akcji iQIYI, Baidu, o zakup pakietu akcji o nieokreślonej wielkości. Nie było od razu jasne, czy Tencent skontaktował się z iQIYI, ani jaki byłby charakter potencjalnej współpracy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Notowany na giełdzie Nasdaq iQIYI jest powszechnie uważany za chiński odpowiednik Netflixa, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi 14 miliardów dolarów.

Połączenie zwiększyłoby ich siłę przetargową przy produkcji i zakupie treści, a także obniżyłoby koszty marketingowe, które w przeciwnym razie zostałyby wydane na wzajemne odbieranie sobie użytkowników. – twierdzi jedno ze źródeł Reutersa.

Potencjalna umowa połączyłaby dwie największe chińskie siły medialne, z których każda na koniec marca miała ponad 110 milionów płatnych abonentów.

Zobacz również: Akcje linii American Airlines oraz United Airlines w dół mimo wsparcia rządu USA

Łącznie, chiński rynek filmów w internecie ma przynieść w 2020 r. przychody w wysokości 156,6 miliardów juanów (22,1 miliardów dolarów), podaje iResearch.

Cena akcji iQIYI spadła o 19,13% w ciągu ostatnich 5 miesięcy

Spółka iQIYI odnotowała 11% wzrost kosztów w okresie styczeń-marzec w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, natomiast wzrost przychodów spadł z 43% do 9%. Firma odnotowała stratę netto w wysokości 406 milionów dolarów.

Dla porównania, Bilibili, które nastawione jest na młodszą widownię i oferuje filmy o grach i anime, odnotowało 69% wzrost przychodów.

Prezes iQIYI Gong Yu poinformował w grudniu, że amerykańscy inwestorzy stanowili 70% ogółu.

Sam Baidu rozważa wycofanie się z Nasdaq w obliczu napięć dyplomatycznych i przejście na giełdę bliższą Chinom, aby zwiększyć swoją wycenę.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji iQIYI w ciągu ostatnich 5 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here