Naga MarketsWolumen

Niektóre giełdy znalazły sposób na sztuczne podwyższenie swoich obrotów, chodzi o nagradzanie swoich użytkowników własnymi tokenami za przeprowadzanie u nich transakcji. Krytycy nazywają to łatwym do manipulacji “potajemnym ICO”.


Wysokie obroty są miarą popularności giełdy, niektóre z nich od lat zachęcały do przeprowadzania transakcji przez “zerowe” opłaty lub boty (algorytmy). Ostatnio pojawiły się nawet doniesienia, że giełdy wynajmują własnych animatorów rynku, aby tylko handlować. Inną sprawą jest liczenie obrotu z obu stron handlu co dubluje rzeczywisty wolumen. Teraz niektórzy po prostu płacą za używanie ich platform.

Dzieje się też to w innych dziedzinach, np na FOREX, gdzie brokerzy oferują różne cashbacki (zwroty prowizji) i inne zachęty jak darmowe iPady uzależnione od wolumenu aby zwiększyć obroty u klienta. W krypto taki model pojawił się m.in w singapurskiej Coinbene czy Bit-Z, ale najbardziej zaniepokojona jest giełda Binance, która rozprowadza swoje tokeny w ICO.

“Jeśli przetrwanie giełdy w dużej mierze zależy od kondycji jej własnego tokena a nie od opłat transakcyjnych to jego cena musi pójść w górę. To także nie jest dobre dla mniej doświadczonych inwestorów, którzy tracą przewagę rynkową w rywalizacji z giełdami” – powiedział dyrektor Binance Changpeng Zhaotokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułUSA: Ponad 2 tysiące Bitcoinów w kieszeniach sprzedawców narkotyków
Następny artykułBiałas (TMS): Poloz może zachwiać równowagą CAD?
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here