Naga MarketsAmerykańskie indeksy giełdowe Nasdaq i S&P 500 osiągnęły w tym tygodniu najwyższe poziomy w historii swoich notowań. Licząc od początku roku, ten pierwszy wzrósł już o niemal 43 proc. a drugi o 13,5 proc. Tak znaczna aprecjacja sprawiła, że analitycy zaczęli baczniej przyglądać się bieżącej sytuacji na Wall Street. Jeden z nich dostrzegł, że rynki przekroczyły poziom obserwowany w przededniu krachu giełdowego w 1929 r. i ostatniego szczytu z początku 2018 r.

  • Indeks S&P 500 wzrósł od początku roku o niemal 43 proc.
  • Strateg Deutsche Bank przyrównuje obecną sytuacje na Wall Street do krachu z 1929 r.

Wskaźnik, który zwiastuje koniec hossy?

Według Jima Reida, stratega Deutsche Banku, ostatnie ożywienie na amerykańskich giełdach wywindowało rynki “powyżej poziomu z przedednia krachu na giełdzie w 1929 roku i ostatniego szczytu w styczniu 2018 roku”. W swoich analizach powołuje się on na wskaźnik CAPE, czyli współczynnik cena/zysk Roberta Shillera.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cyklicznie korygowany stosunek ceny do zysku (CAPE) oddaje stosunek realnej (skorygowanej o inflację) ceny akcji do średniej 10-letniego realnego zysku na akcję i jest wykorzystywany przez niektórych jako jedna z miar do oceny tego, jak kształtowały się ceny akcji.

To tylko straszak?

Reid wskazuje jednak, że wskaźnik CAPE nie jest doskonałym narzędziem, jeśli weźmie się go pod uwagę jako narzędzie rynkowe, ponieważ może on utrzymywać się na wysokich poziomach nawet przez dłuższy czas.

Strateg Deutsche Bank zauważa, że najczęściej stosowanym uzasadnieniem dla obecnego strukturalnie wyższego CAPE niż średnie długoterminowe jest bardzo niski poziom rentowności obligacji rządowych.

Początek 2022 jak początek 2018?

Gdybyśmy jednak porównali obecną sytuację do tego, co wydarzyło się na początku 2018 roku, kiedy wspomniany wskaźnik również znalazł się na obecnych poziomach, doszlibyśmy do wniosku, że potencjał do dalszych wzrostów pozostaje mocno ograniczony.

Ponownie jak przed dwoma laty, indeks S&P 500 znajduje się obecnie na najwyższym poziomie w historii. Póki co nie wykazuje on jednak żadnych oznak wskazujących na rosnącą presję podażową. Z czysto technicznego punktu widzenia, zmianę trendu z wzrostowego na spadkowy mogłoby zasygnalizować osunięcie się indeksu poniżej technicznego wsparcia w wysokości 3 540 pkt.

S&P 500

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSylwester Suszek (BitBay) zaprasza na debatę o stablecoinach
Następny artykułMedinice uzyskało patent od amerykańskiego urzędu na zabiegi CoolCryo
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here