Naga MarketsPo ogłoszeniu w zeszłym tygodniu blokady szyfrowanego komunikatora Telegram przez rosyjski Roskomnadzor zajmujący się lokalnym rynkiem telekomunikacyjnym, w przeciągu niespełna 48 godzin organy państwowe zablokowały prawie 20 milionów adresów IP. Użytkownicy twierdzą jednak, że aplikacja nadal działa bez konieczności obchodzenia blokady, korzystania z serwerów proxy lub usług VPN.

O ile popularny wśród społeczności kryptowalutowej komunikator nadal działa w Rosji, to użytkownicy produktów niezwiązanych bezpośrednio z aplikacją twierdzą, że przeglądanie Internetu w związku z blokadą IP stało się utrudnione. Problemy z łącznością posiada między innymi Viber, pozwalający na wykonywanie połączeń głosowych przy wykorzystaniu sieci internetowej.

Według lokalnych serwisów informacyjnych TJournal i Mediazona, użytkownicy zgłosili awarie różnych usług, takich jak aktualizacje Microsoft i Windows; sieci gier, takich jak Playstation Network, Battle.net i Xbox Live; gier online od Wargaming; usług strumieniowania wideo Netflix i Twitch.tv i wiele innych. Lokalne media jednocześnie, że blokady RKN miała wpływ na oficjalną stronę organizacji. RKN zaprzecza oczywiście jakoby jej działania przekładały się na awarie sieciowe zewnętrznych zasobów internetowych.

Zobacz również: ICO Telegram – największy projekt w historii czy scam?

Zdaniem szefa RKN Aleksandra Zharowa, udało się zablokować 30 proc. sieci Telegram, a liczba reklamacji usług, które ucierpiały w wyniku zakazu, jest “dość niska”. RKN wydał również ostrzeżenia dla posiadaczy proxy i usług VPN o zbliżających się zakazach powołując się na “ekstremizm i nawoływania do masowych zamieszek”.

W międzyczasie twórca Telegramu Pavel Durov opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych Vk.com, że przekazuje datki w Bitcoin (BTC) dla administratorów proxy i VPN w celu wsparcia walki z blokadą. Durov twierdzi, że jest “szczęśliwy, że może przekazać miliony dolarów z funduszy osobistych” na ochronę wolności i postępu w dziedzinie technologii cyfrowych.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here