Naga Marketstecra coin whitepaperO polskim projekcie TecraCoin pisaliśmy już tutaj, gdy był w fazie przygotowań. Dziś stojący za nim zespół może pochwalić się już konkretnymi rozwiązaniami technologicznymi. O tym i najbliższej przyszłości Tecry opowiedział nam Przemysław Karda, Managing Partner projektu.

Jacek Walewski: Na jakim etapie jest teraz wdrażanie technologii TecraCoin?

Te artykuły również Cię zainteresują
przemyslaw kardaPrzemysław Karda: Aktualnie pracujemy nad zmianą algorytmu z lyra2z na MTP. Zmiana jest istotna, gdyż zastosowanie drzewa Merkla, uniemożliwi kopanie na urządzeniach typu ASIC. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że rzekoma „odporność” może być krótkoterminowa, ale mimo wszystko warto podejmować kroki, które zabezpieczą sieć. Również jest to ważny czynnik ideologiczny i marketingowy. Idea Satoshi’ego Nakamoto jest nam bliska: jeden komputer, jeden głos.

Ponadto, równolegle powstaje makieta klikalna nowego portfela, który będzie dostępny na urządzenia mobilne. Będzie on stanowił rdzeń do wprowadzenia kolejnych funkcjonalności w TecraCoin.

Postanowiliście ponoć nie bazować na istniejących blockchainach, ale stworzyć swój własny? Skąd ten pomysł?

Nie stworzyliśmy całkowicie nowego blockchaina, ale bazujemy na kodzie Zcoina, Dasha i Bitcoina. Jesteśmy w stałym kontakcie z zespołem deweloperskim Zcoina. Porozumieliśmy się, co do współpracy w wykrywaniu błędów. Niewątpliwe ta współpraca jest istotna i pozwala nam na swobodniejszą i bezpieczniejszą eksplorację kodu.

Jednak to nie jest główny powód. Jest ich sporo, pozwolę je skrócić, aby nie przynudzać.

Po pierwsze, wykorzystanie systemu Masternodów, pozwala inwestorom na akumulację TCR i zabezpieczenie ich interesu w przypadku dużych wahań na giełdzie. Zakup zwykłego tokena jest dużo bardziej ryzykowny.

Po drugie, system lokat, pozwala na bezpieczną akumulację TCR w portfelu. Połączenie MN i systemu lokat powinien zapewnić roczny wzrost na poziomie około 18% w ilości TCR.

Po trzecie, model PoW pozwala na pozyskanie społeczności górników, co również zwiększy popularność i zasięg projektu.

Po czwarte, blockchain oparty na MTP i Zerocoin protocol pozwala na uzyskanie większej prywatności. Jest to bardzo ważne, szczególnie w przyszłości gdy kryptowaluty staną się naturalnym sposobem płatności. Co więcej wprowadzając protokół SIGMA, według opisu Jens’a Groth’a oraz Markulf’a Kohlweiss’a z University College London oraz Microsoft Research, użytkownicy zwiększą zaufanie do TCR. Dodatkowo zostanie wprowadzony protokół Dandelion++.

Po piąte, wprowadzenie protokołu Exodus pozwoli na zbudowanie smart contractu w oparciu o kod OMNI, Tether na tym bazuje. Pozwoli to na:

  • tworzenie tokenów na blockchainie TecraCoin, zabezpieczone przez MTP (gdy zostanie on uruchomiony),
  • można będzie to wykorzystać do crowdfundingu opartego na Blockchain, czyli np. głosowanie na kolejny projekt naukowy,
  • stworzenie giełdy wynalazków poprzez przypisanie ich do pojedynczego tokenu.

Po szóste, głosowanie na kolejne projekty do komercyjnego wdrożenia poprzez wallet. Jeden TCR jeden głos. Firmy zainteresowane dofinansowaniem ze strony Tecra, będą mogły zwiększyć swoje szanse na wygraną w głosowaniu, co zwiększy płynność rynkową TCR.

I po siódme, chyba najważniejsze. Budowanie własnego know-how, bez ryzyka korzystania z czyjegoś blockchaina, w przypadku gdyby taki blockchain zostałby zepsuty, porzucony, zaśmiecony (Cypto Kitties), powstały w przyszłości roszczenia lub została narzucona licencja, zmiany w kodzie przestały iść wraz z linią biznesową projektu TecraCoin, np. wyłączenie funkcji MN.

Wiem, że podjęte zostały kroki pozwalające wyłączyć projekt spod nadzoru KNF. Na jakim etapie są te działania?

Wciąż nie dostaliśmy odpowiedzi. Czekamy.

Na razie token TecraCoin jest dostępny tylko na jednej giełdzie. Kiedy – lub czy – pojawi się na innych platformach?

Jesteśmy na Kanga Exchange, mieliśmy rozmowę z Bitbay i mamy zaproszenia na naprawdę duże giełdy jako IEO. Pojawiło się kilka furtek, z których na pewno skorzystamy, ale na ten moment za wcześnie aby cokolwiek obiecywać. Najwcześniej wejdziemy na giełdę w sierpniu 2019 r., ale gdyby rynek został pożarty przez czerwonego niedźwiedzia, to przesuniemy nasze plany. Nie jesteśmy biznesowymi samobójcami..

Wasz projekt ma mieć wsparcie rządu. Środowisko kryptowalut jest jednak dość specyficzne – nierzadko fanami blockchaina są osoby o wręcz anarchistycznych poglądach. W czym wsparcie rządzących ma wam pomóc?

Szczerze dziwi, mnie ta opinia środowiska. Blockchain jest bardziej transparentny niż przelewy bankowe. Oczywiście nie mówię o walutach faktycznie prywatnych. Natomiast co do naszych poglądów, to oczywiście nie ukrywamy naszych orientacji politycznych, które są mocno wolnościowe i skierowane na jak najmniejszą ingerencję państwa w gospodarkę i życie obywateli. Jest to forma anarchizmu, ale jak wiemy, idea anarchizmu ma bardzo szerokie pojęcie polityczne. Lepiej, powiem za siebie, jestem wolnościowcem.

Poglądami jednak niczego nie zmienimy i działamy w państwie prawa, dlatego wsparcie rządu jest kluczowe, jeśli chcemy mieć wpływ na ustanowienie przyjaznej legislacji dla kryptowalut w Polsce. Tym bardziej, że jednym z założycieli projektu jest Robert Anacki, działający w partii Porozumienie. Oczywiście, zawsze możemy się obrazić na rząd, ale to byłoby niepotrzebne i nieskuteczne. Jest takie powiedzenie wojskowe, najgorzej jest prowadzić walkę dla samej walki. Chcemy iść razem z rządem i wprowadzać zmiany, które ustanowią Polskę w czołówce nie tylko rynku blockchain ale również wysokich technologii.

Czy prowadzicie dziś jakieś rozmowy z większymi inwestorami lub grupami kapitałowymi?

Tak, prowadzimy. Pomaga nam w tym profesor Piech, za co bardzo chcę mu podziękować. Zresztą cała ekipa Tecra jest mu wdzięczna za wsparcie i konstruktywną krytykę. Jednak na ten moment nie mogę nic powiedzieć, ale jest bardzo dobrze.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here