Naga Marketstecra coin whitepaper“Wprost” opublikował dwa dni temu artykuł sugerujący, że Tecra, polska firma z rynku blockchaina, otrzymała grant z NCBiR w wysokości ponad 10 mln zł m.in. dlatego, że stał za nią Robert Anacki, wiceszef Porozumienia, a przez to współpracownik Jarosława Gowina, ówczesnego ministra szkolnictwa wyższego i wicepremiera. Wczoraj spółka odpowiedziała na tekst.

  • Wprost” sugeruje, że Tecra otrzymała grant m.in. ze względu na polityczne zaangażowanie Roberta Anackiego.
  • Spółka już odpowiedziała na te informacje.

Tecra vs. Wprost

„Dokładnie 10 338 814,71 trafi w ciągu trzech lat na konto firmy Tecra Sp.z.o.o. (Tecra Coin), której współzałożycielem jest Robert Anacki. Wiceszef Porozumienia w rozmowie z „Wprost” zapewnia, że firmę sprzedał, pozostał tylko jej doradcą biznesowym, a złożenie wniosku o dofinansowanie było pomysłem kolegów ze spółki i nie brał w tym udziału”

– napisało dwa dni temu „Wprost”.

Dalej dodano, że NCBiR przyznało grant, gdy ministrem nauki i szkolnictwa wyższego był Jarosław Gowin, szef Porozumienia. W praktyce NCBiR podlegał jego resortowi i to sprawiło, że dziennikarz “Wprostu” zasugerował, że działalność Anackiego, wiceprzewodniczącego partii, mogła pomóc w uzyskaniu środków.

Tecra twierdzi, że powyższe sugestie są nie na miejscu. Odpowiedziała w swoim komunikacie:

Spółka Tecra otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach konkursu „Szybka ścieżka” (poddziałanie 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój) na realizację projektu: „Badania nad technologią blockchain w kontekście wdrożenia zdecentralizowanej platformy wymiany aktywów cyfrowych, szczególnie stokenizowanych patentów i innych praw własności intelektualnej”. Cieszy nas fakt, że uzyskaliśmy grant i że dzięki niemu możemy rozwijać ekosystem blockchain w Polsce, budując zdecentralizowaną platformę wymiany aktywów cyfrowych dla naukowców. Wpłynie to na podniesienie pozycji Polski na rynku wysokich technologii i uczyni ją bardziej konkurencyjną na arenie międzynarodowej. Uważamy, że tokenizacja daje ogromne szanse polskim naukowcom poprzez umożliwienie im pozyskania inwestorów z całego świata i bezpiecznej wymiany cyfrowych praw własności. Jesteśmy dumni z tego, że możemy realizować projekt, który jest innowacją na skalę światową. Dziwi nas zatem, że media bez rzetelnej weryfikacji faktów, procedur na temat przyznawania grantów, sugerują brak profesjonalizmu i rzetelności osób odpowiedzialnych za ocenę projektu po stronie NCBR”.

Dalej dodano, że “Tecra uważa, że„sugestie ze strony autora tekstu opublikowanego na łamach portalu tygodnika WPROST, Pana red. Marcina Dobskiego nie zostały poparte rzetelną analizą merytoryczną (…)”. 

Sam grant został uruchomiony po sprzedaży udziałów przez Anackiego. Ponadto “grant stanowi jedynie część środków, które wspólnicy zainwestowali w Spółkę i realizowane przez nią zadania.Przez pierwszy okres, po powstaniu spółki, przed pozyskaniem finansowania zewnętrznego, Spółka utrzymywała się ze środków prywatnych udziałowców, a także ze sprzedaży usług i produktów na zasadach rynkowych.”

Naruszenie dobra spółki?

Dalej firma sugeruje, że „sensacyjny wydźwięk artykułu wydaje się być szczególnie krzywdzący, nierzetelny i bezpodstawny w świetle oceny naszych działań na arenie międzynarodowej”

“Spółka zamierza walczyć o utrzymanie dobrego wizerunku i rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie”

– dodano na końcu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here