Naga MarketsTechnicznie WIG20 ma więcej miejsca do wzrostu niż DAX, uważa Łukasz Wardyn z CMC Markets
Łukasz Wardyn z CMC Markets

Gdyby listopad na giełdach zakończyć w tym momencie indeks WIG20 zanotowałby najsilniejszy miesiąc w tym stuleciu, zyskując prawie 22,5% w przeciągu miesiąca. Na bardzo dobrą kondycję polskiego parkietu złożyło się kilka istotnych czynników, a część ekspertów sugeruje, że Święty Mikołaj dotarł w tym roku na giełdy przedwcześnie. Według gościa Comparic24.tv, Łukasza Wardyna z CMC Markets, od strony technicznej benchmark polskich blue chipów ma więcej miejsca do kontynuowania wzrostów niż na przykład konkurencyjny DAX.

  • WIG20 zakończył wtorkową sesję z zyskiem 1,5%, a w środę testował poziom 1866 pkt., najwyższy od 13 sierpnia 2020 roku
  • Jak na razie w listopadzie indeks zyskuje 22,5%, co jest jednym z najlepszych wyników w tym stuleciu. W październiku 2001 roku indeks WIG20 zamykał się na wysokości 21%, istnieje więc szansa ustanowienia nowego rekordu
  • Łukasz Wardyn, dyrektor regionalny CMC Markets, w rozmowie z Piotrem Gembarowskim komentuje obecną kondycję polskiej giełdy, niestabilność Allegro, perspektywy stojące przed branżą odzieżową w związku z otwarciem galerii oraz perspektywy dla rynku złota

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 i cała GPW cały czas do przodu. Jeden z silniejszych parkiet Europy

Aż 9 spółek z parkietu GPW osiągnęło podczas wtorkowej sesji najwyższy kurs w ciągu ostatnich 12 miesięcy, informował Marcin Podlacki z Comparic.pl. Liderem wzrostów na zamknięciu była spółka BAHolding, a jej akcje drożały o ponad 32%. W ramach indeksu WIG20 na przestrzeni ostatniego miesiąca aż 13 spółek notuje dwucyfrowe wzrosty, a liderem oprócz banków (PKO BP oraz Santander Bank Polska zyskujących ponad 34%) są akcje CCC odbijające po informacji o przedświątecznym otwarciu galerii, rosnąc o niemal 50%. Po stronie spadkowiczów wyróżnia się jedynie Allegro, które w skali miesięcznej traci prawie 15%.

Zdaniem Łukasza Wardyna z CMC Markets umocnienie GPW nie jest do końca jasne i powodów szuka między innymi we wzroście apetytu na ryzyko, który napędza zazwyczaj rynki wschodzące, niskiej płynności warszawskiego parkietu, który dzięki niej mocniej rośnie absorbując zagraniczny kapitał oraz korzystnej sytuacji technicznej na wykresie.

Dla mnie wyniki WIG20 to zaskoczenie, zwłaszcza, że dużym komponentem indeksu są banki. Tak jak w przypadku wielu branż można mówić, że zakończenie pandemii radykalnie poprawi sytuację, tak w przypadku banków zero-jedynkowo nie można tego określić. Jest to związane po prostu z mniejszą płynnością naszego rynku: płynie do nas naprawdę bardzo duży kapitał w związku z czym mamy wyraźniejsze wzrosty niż na innych parkietach. Z punktu widzenia analizy technicznej jest jeszcze trochę miejsca do wzrostów w porównaniu do np. DAX-a, który znalazł się na wielomiesięcznym oporze – komentował Łukasz Wardyn.

WIG20 od strony technicznej pokonał 200-okresową średnią ruchomą, która blokowała wyceny od początku roku, a główną strefę oporu na wysokości maksimów z lipca i sierpnia ma dopiero przed sobą. Z kolei niemiecki DAX zatrzymał się już pod sufitem ważnych poziomów i może mieć większy problem z jego pokonaniem, uważa dyrektor CMC Markets.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs miedzi z ciągłą dominacją strony popytowej
Następny artykułBitcoin pokona złoto, a wszystko na ziemi będzie wyceniane w BTC – mówi Max Keiser
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here