Naga MarketsEUR/USD

EURUSD

Początek tygodnia przyniósł mało optymistyczne informacje o tym, że Grecy odrzucili w referendum plan pomocowy. Na fali tego oglądaliśmy osłabienie euro. Jednak wygląda na to, że dojdzie do porozumienia pomiędzy Grecją a jej wierzycielami. Wszystko będzie wiadomo w najbliższą niedzielę. Kurs EUR/USD zareagował na te doniesienia mocnym ruchem w górę. Obecnie powrócił w obszar kanału wzrostowego, który obserwujemy na wykresie od połowy marca br. oraz ponad linię trendu spadkowego. Najbliższym poziomem oporu są okolice 1,1275. Prawdopodobnie kurs w najbliższy dotrze do tego miejsca. Z kolei przebicie tego obszaru skieruje kurs w okolice ostatnich szczytów, czyli 1,1430.

EUR/PLN

????????????????????????????????????????????

Na fali złych doniesień ws. Grecji, ale również krachu giełdowego w Chinach polski złoty mocno tracił na początku tygodnia. Kurs EUR/PLN dotarł nawet w okolice 4,24. Były to poziomy obserwowane pod koniec stycznia br. Jednak końcówka tygodnia przynosi dużo więcej optymizmu na rynku, na czym zyskuje nasza rodzima waluta. Obecnie strona podażowa walczy o przebicie kanału wzrostowego w okolicach 4,1850. Przebicie tego poziomu szybko powinno sprowadzić kurs w okolice 4,1750; a nawet 4,15.

USD/PLN

USDPLN

Umacniające się euro w stosunku do dolara wspiera ruch spadkowy na parze USD/PLN. Kurs po raz kolejny nie mógł przebić silnego poziomu oporu w okolicach 3,8150 i obecnie walczy o przełamanie wsparcia w okolicach 3,73 oraz bardziej nachyloną linię trendu wzrostowego. Przełamanie tego poziomu może sprowadzić kurs nawet w okolice 3,64 – 3,63; oczywiście pod warunkiem dalszych wzrostów na EUR/USD.

CHF/PLN

????????????????????????????????????????????

Chwile zwątpienia przeżywali w tym tygodniu tak zwani frankowicze. Kurs CHFPLN w poniedziałek dotarł w okolice 4,06. Jednak dzisiaj na fali dobrych informacji ponownie wróciliśmy poniżej psychologicznego poziomu 4 PLN. Obecnie kurs walczy z dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego w okolicach 3,99. Przełamanie tego obszaru powinno sprowadzić kurs w okolice 3,94; a nawet w okolice 3,90.

S&P 500

SP500

To był szalony tydzień na amerykańskim parkiecie. Przez wszystkie dni tygodnia cena odbijała się od wsparcia w okolicy 2043 pkt. oraz oporu w granicach 2080 pkt. Koniec końców S&P 500 znajduje się teraz na poziomie ceny zamknięcia sprzed tygodnia. Na ten rollercoaster złożyły się dwa czynniki – kryzys na linii Grecja-Unia Europejska oraz potężne spadki na chińskiej giełdzie. Pierwszy z problemów może zostać rozwiązany w ten weekend, ponieważ Grecy złożyli nową, konkretną ofertę wierzycielom, co, przynajmniej na razie, uspokoiło rynki. Z kolei spadki na giełdzie w Szanghaju zatrzymały, póki co, sztuczne regulacje chińskiego nadzoru finansowego. Ostatnim akordem tego tygodnia w USA będzie konferencja Janet Yellen, zaplanowana na godzinę 18:30.

DAX 30

DAX30

Uspokojenie sytuacji w Grecji oraz odbicie w Chinach pozwoliło na odrobienie strat z początku tygodnia w Europie. Przez pierwsze trzy dni, licząc razem z luką spadkową z poniedziałku, DAX 30 stracił 400 punktów. Od wczoraj jednak główny indeks niemieckiego parkietu odzyskał 540 pkt. Tym samym, mimo tragicznego początku, DAX obronił wsparcie 10600, 200-okresową średnią kroczącą oraz dolne ograniczenie kanału i wspiął się na dwutygodniowe maksima. Jeżeli weekend przyniesie finalne porozumienie z Grekami rynek będzie miał szansę w końcu odetchnąć.

FTSE 100

FTSE100

Podobnie jak DAX 30, zachowywał się w tym tygodniu główny indeks Londynu. 100 blue chip’ów tamtejszego parkietu straciło przez pierwsze trzy dni prawie 150 punktów. Od wczoraj jednak bykom udało się „ugrać” 220 punktów. Tym samym, w półtora dnia, FTSE 100 „teleportował się” z dolnego ograniczenia kanału na górne, przełamując w międzyczasie opór 6630 oraz 20-okresową średnią. Ewentualne wybicie z kanału pozwoli zaatakować 200-dniową średnią oraz zbliży popyt do zanegowania pozostałej części ogromnej luki sprzed dwóch tygodni.

NIKKEI 225

JP225

Choć poniedziałek i wtorek na giełdzie w Japonii były nieporównywalnie lepsze niż na zachodzie, to środa przyniosła na Nikkei prawdziwe tsunami – indeks stracił 1120 punktów, czyli 5,5%. Tym samym wykres spadł poniżej 20 i 50-okresowej średniej kroczącej i wypadł z dwumiesięcznego kanału wzrostowego. Było to pokłosie oberwania notowań w Szanghaju i Hong Kongu. Chiński regulator, przynajmniej tymczasowo, poradził sobie z problemem, dzięki czemu od wczoraj Japonia odrabia starty. Nikkei podniósł się o 660 pkt. i walczy o powrót ponad okrągłe 20 tysięcy. Nie można ukrywać, że sytuacja w Japonii będzie teraz mocno uzależniona od wydarzeń w Państwie Środka – ponowne spadki mogą spowodować ewakuację inwestorów z dalekiego wschodu.

WTI

WTI

Po przebiciu wsparcia znajdującego się na poziomie 56,60 USD za baryłkę, spadki na wykresie ropy WTI przybrały na sile. W ciągu kilku dni gwałtowna wyprzedaż zepchnęła kurs w okolice 50,80 USD, przebijając tym samym ważne wsparcie znajdujące się w pobliżu 54,50 USD. Wyhamowanie spadków można łączyć z poziomem Fibo 61,8% zniesienia fali wzrostowej, zapoczątkowanej w połowie marca, wypadającego właśnie w tych okolicach. Na taką przecenę surowca miało wpływ kilka czynników, między innymi: niepewność co do porozumienia z Grecją, sytuacja na rynku chińskim, a także możliwy powrót irańskiej ropy na rynki.

GOLD

GOLD

Złoto, podobnie jak inne surowce, nie ma ostatnio dobrej passy. Trend spadkowy trwa od kilkunastu miesięcy, a tylko od połowy czerwca kruszec ten stracił na wartości blisko 5 procent. Aktualnie znajdujemy się w bardzo istotnym miejscu, które może zdecydować o kierunku, w którym będzie podążała cena przez najbliższe tygodnie. Znajdujemy się bowiem tuż przy dolnym ograniczeniu trójkąta, którego przebicie może zapoczątkować kolejną falę spadków. Co prawda byki wspiera jeszcze wsparcie leżące przy kilkuletnich minimach – 1130 USD za uncję, lecz jeśli podaż okaże się bardziej zdeterminowana, wtedy niewykluczony byłby nawet test okolic 1050 USD.


Admiral-Markets-LogoPromocja – Tylko dla użytkowników serwisu Comparic.pl 25% premia przy zasileniu rachunku. Szczegółowych informacji udzielimy mailowo. Piszcie do nas na adres: info@admiralmarkets.pl. Możecie również wypróbować konto demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here