Naga Markets
Cezary Graf

Wzrost awersji do ryzyka oraz oczekiwań na pivot Fed napędzanych wyraźnym spadkiem inflacji CPI w USA sprawił, że Bitcoin wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o ponad 5 tysięcy dolarów, tj. przeszło 30 proc., powracając w ten sposób powyżej bariery 21 tysięcy dolarów, co jest najwyższym poziomem od pierwszej połowy listopada ub.r. Cezary Graf uważa jednak, że to, co dzieje się obecnie na rynku kryptowalut to “ściema”. W jego ocenie, kryptowalut zaliczą bowiem wkrótce kolejne tąpnięcie, wskutek którego ich notowania załamią się o 90 proc.

Bitcoin spadnie do 2 tysięcy dolarów

Znany polski YouTuber ekonomiczny i doradca majątkowy Cezary Graf uważa, że to co się obecnie dzieje na kryptowalutach jest ściemą budującą płynność przed zgaszeniem światła.

Konsultant finansowy w dalszym ciagu jest przekonany, że Tether, Binane i Grayscale zagrażają rynkowi wirtualnych aktywów, a ich potencjalne upadki mogą doprowadzić do spadku notowań kryptowalut o 90 proc. od aktualnych poziomów cenowych.

Oznacza to, że w jego ocenie kurs BTC może runąć nawet w okolice 2 tysięcy dolarów, co byłoby najniższym poziomem od lipca 2017 roku.

Kryptowaluty stały się piramidą finansową

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż równie pesymistycznie projekcje wygłaszał on wielokrotnie na przestrzeni ostatnich tygodni. Przed miesiące stwierdził na przykład, że kryptowaluty stały się piramidą finansową i są “w pełni gotowe na drogę w dół.” 

Konsultant finansowy jest przekonany, że “kryptowaluty niestety upadną”. Uważa on bowiem, że ostatnie pieniądze, za które można coś jeszcze kupić, czyli euro i dolary “są właśnie wypłacane z giełd” kryptowalutowych. Oznacza to, że osoby, które nie wymienią posiadanych przez siebie aktywów wirtualnych na waluty fiducjarne (fiat) już wkrótce zostaną z nic nieznaczącymi tokenami pokroju ShibaInu.


Handluj kontraktami CFD na waluty, kryptowaluty, surowce, towary, akcje, indeksy i ETFy z najwyżej ocenianym brokerem i wiodącą społecznościową platformą inwestycyjną. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie korzystając z łatwego w użyciu interfejsu i ciesz się niskimi opłatami oraz wąskimi spreadami na wszystkich aktywach.

Sprawdź ofertę NAGA

– Kapitał oraz rozsądni gracze widzą, iż obecny świat kryptowalut to maszynka do zamiany dolara na ShibaInu z coraz bardziej niepewną drogą powrotną do dolara; Pierwsza panika na płynności USD w #crypto spowoduje, że nowe USD przestaną do systemu całkowicie płynąć a te co już w nim są nie będą wymieniane przez ich posiadaczy na kryptowaluty – wskazał z kolei pod koniec listopada. 

Ryzyko straty sięga 100%

To wszystko sprawia, iż w ocenie doradcy majątkowego jest wysoce prawdopodobne, że w dającej się przewidzieć przyszłości, rynek kryptowalut doświadczy “kryzysu dostępności USD”.

– Obecnie ryzyko straty sięga 100% więc nie da się mądrze inwestować w kryptowaluty – ostrzega Cezary Graf dodając, iż wielu inwestorów crypto już zostało z niczym, wielu zostanie.

Dostrzega on bowiem, że na giełdach kryptowalutowych oprócz tego, że nie ma rezerw w walutach fiat, jak dolar, euro czy polski złoty, nie ma także Bitcoina, Ethereum i pozostałych kryptowalut, które “gdzieś się zapodziały”.

Sugeruje ponadto, iż platformy te jedynie syntetycznie wyświetlają salda swoich klientów na ich kontach, choć gdyby użytkownicy nagle złożyli wnioski o wypłaty, środków by dla wszystkich nie wystarczyło.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjnaŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBank Anglii sceptyczny wobec cyfrowego funta. Tymczasem strefa euro popiera cyfrowe euro
Następny artykułGalvo notuje w grudniu ponad 1,5 mln zł przychodów i wzrost o 46,9% r/r
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.