Naga MarketsTDJ przejmuje Projekt-Solartechnik. Famur coraz bliżej rynku OZE Największy polski producent maszyn górniczych, spółka Famur odnotowała w ostatnich miesiącach około 110% trend wzrostowy. Mimo tak dużego odbicia, na tle historycznym, cena akcji nadal nie jest imponująca. Skąd tak duże odbicie, spółki która żyje z zamówień z kopalni węgla? Wydaje się, że rynek w dużej mierzy zaczyna wyceniać zmianę profilu działalności, a przynajmniej jego dywersyfikację.

  • Główny akcjonariusz Famuru szybko realizuje zapowiedzi wejścia w OZE
  • Wpłynął wniosek do UOKiK dotyczący przejęcia Projekt-Solartechnik
  • Przyspieszają pozytywne zmiany w Famurze. Kurs ze 110% odbiciem

Głównym problemem spółki jest proces wygaszania kopalń i zielona polityka UE. Mimo, że na terenie Unii, Famur raczej nie będzie miał czego szukać, to jednak warto pamiętać, że w Polsce wygaszanie górnictwa ma potrwać nawet kilka dekad, a w tym czasie maszyny górnicze znajdą zbyt, choć zapewne rynek ten będzie się kurczył. To co jest siłą Famuru to przede wszystkim stojący za spółką TDJ Equity.

Te artykuły również Cię zainteresują
Za Famurem stoi mocny główny akcjonariusz

Warto przypomnieć, że ten rodzinny fundusz istniejący od lat 70-tych, przejmował Famur w 2002 roku w bardzo trudnej sytuacji. Dokonana została restrukturyzacja, a przede wszystkim spłacone zostały milionowe długi. Obecnie jest to już spółka dobrze zarządzana, która nadal wypracowuje pokaźne zyski. Na forach giełdowych można natknąć się na niczym nie podparte plotki o tym, że TDJ “poświęci” Famur na rzecz wejścia w branżę odnawialnych źródeł energii.

Wydaje się, że jest to mało realny scenariusz, raczej nie wpisujący się w strategię TDJ. Po za tym, Famur nadal zarabia i to coraz więcej na rynkach zagranicznych (ostatnio duże zamówienia z Rosji). Po za tym, przeczą temu fakty czyli podpisanie listu intencyjnego z głównym akcjonariuszem w sprawie wejścia w branżę OZE. Warto zauważyć, jak szybko TDJ przeszło do działań. Wczoraj TDJ ogłosiło przejęcie Projekt-Solartechnik i jego spółek zależnych, co będzie pierwszym krokiem w nowej branży. Pod względem technologicznym, Famur może z łatwością przystosować się do nowych wyzwań.

Szukając pewnych porównań, warto zwrócić uwagę jak silnego odbicia doznały krajowe spółki energetyczne, po tym jak ogłoszono rezygnację z węgla, a same te firmy zaczęły zmieniać źródła energii z węgla na bardziej ekologiczne. Podobną drogą zapewne pójdzie także Famur, tym bardziej, że nie ma pewnego obciążenia za jaki może być uznany duży udział w akcjonariacie Skarbu Państwa.

Famur zyskuje uwagę kolejnych analityków

Na początku roku pozytywnie o spółce wyraził się DM mBanku, wyceniając akcje na 3,30 zł. Dla mnie ważniejsza była jednak wydana na początku roku opinia twórców tzw. GIP60 czyli indeksu 60 największych spółek produkcyjnych z GPW. Indeks ten liczony jest przez przez firmę DSR, serwis analityczny Produkcja.Expert oraz Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. W jednym z komunikatów zwrócono uwagę na szybki dostosowanie się do zmieniającej się rzeczywistości, wejście w OZE czyli najmodniejszą obok gamingu branż na GPW, a także porozumienia z bankami. Wczorajsze przejęcie Solartechnik pokazuje jak szybko te zmiany mogą przebiegać.

Zobacz także: Jak uniknąć kupna akcji na górce? Metody uśredniania VCA oraz DCA i ich odmiany

Notowania Famuru będą zależeć właśnie od kolejnych informacji o dywersyfikowaniu źródeł przychodów. Rynek OZE w Polsce nadal jest na początkowym etapie rozwoju i można zakładać, że mniejsze podmioty będą celem akwizycji takich firm jak choćby Famur. Spółka posiada zarówno kapitał jak i technologiczną zdolność aby skutecznie na tym rynku konkurować.

Wykres niesie pewne skojarzenia z sytuacją kończącą poprzedni trend spadkowy, kilka lat temu. Wtedy także pierwsze odbicie miało około 110% i zatrzymało się na podobnych poziomach jak obecnie. Wtedy nastała niemal 25% korekta, po czym kurs ruszył dalej na północ. Oczywiście, tamta historia to już przeszłość, zmieniła się spółka i jej otoczenie. Jednak wydaje się, że powtarza się pierwszy element, czyli korekta po 110% odbiciu. Podstawowy scenariusz to powtórka z obecnego trendu, a więc 10-15% spadek notowań, minimum do 2,50 zł. Kolejne wsparcie to 2,35 zł.

Technika podobna jak 5 lat temu

W dłuższej perspektywie, wydaje się, że spółka powinna odrabiać straty. Kolejne informacje o OZE mogą podbijać notowania, więc 3,30 zł z ostatniej wyceny może być najbliższym celem. Pozytywne nastawienie wynika także z analizy wolumenu. W ostatnich miesiącach obroty wzrastają wraz z ceną, co jest bardzo korzystną sytuacją. W grudniu pojawiły się nawet transakcje pakietowe na spółce. Nie byłbym więc zaskoczony, gdyby po korekcie, popyt powalczył o wyższe poziomy.

famur


Dołącz do największej grupy dyskusyjnej na Facebooku poświęconej GPW: Zyskowna strona giełdy prowadzonej przez Comparic.pl. Zapraszamy do jej aktywnego tworzenia!

Przeczytaj również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here