Naga MarketsTauron zyskuje ponad 15%. Planowana fuzja największych spółek energetycznychPo okresie wzmożonego popytu na akcje, który charakteryzował się wysokimi poziomami obrotów, ostatnie kilka tygodni przyniosło widoczny spadek aktywności. Uległo to zmianie w dniu wczorajszym wraz z przekroczeniem 1 mld obrotu na GPW. Co pozostaje warte odnotowania, tak znaczący wzrost obrotów rzadko ma miejsce w poniedziałek, kiedy to w większości przypadków w ostatnich latach dominował marazm.

WIG20 liderem wzrostów. WIG-Nieruchomości traci

Indeksy w dniu wczorajszym były pod kontrolą strony popytowej od pierwszych minut sesji. Do godziny 12 indeks WIG20 zyskał ponad 30 pkt. Najwięcej uwagi przykuwały akcję Mercator Medical, które opublikowało szacunkowe wyniki za II kw. br. Grupa szacuje, że jej skonsolidowany wynik netto wyniesie w drugim kwartale 2020 roku około 209,2 mln zł, wobec 0,3 mln zł zysku netto w II kwartale 2019 r. oraz 20,6 mln zł zysku w I kwartale 2020 r. Powyższe pozostaje znacząco powyżej oczekiwań rynku, co przełożyło się na reakcję inwestorów. Notowania przez większą część sesji podlegały równoważeniu. Dopiero po godzinie 14 uwolniono kurs, a cena akcji wzrosła o 60%, aby ostatecznie zakończyć dzień o 72,19% wyżej od piątkowego zamknięcia. Warto zaznaczyć, iż od połowy marca akcje Mercator Medical, producenta rękawic, wzrosły o ponad 3000%.

Te artykuły również Cię zainteresują
W poniedziałek zyskiwały praktycznie wszystkie sektory na warszawskiej giełdzie. Jedynym wyjątkiem był subindeks WIG-Nieruchomości, który stracił 0,55%. Z drugiej strony najlepiej zachowywał się WIG-Energia, który zyskał aż 13,7%. Wpływ na powyższe miały przede wszystkim silne wzrosty PGE (+19,65%) oraz Tauron (+15,66%). W piątek Polityka Insight doniosła, że rząd planuje powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) na bazie należącej do PGE spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. To tam miałyby trafić krajowe elektrownie węglowe. Kolejnym krokiem miałaby być fuzja PGE, Tauronu i Enei. Na powyższe doniesienia inwestorzy zareagowali z wyraźnym entuzjazmem.

W Stanach Zjednoczonych w poniedziałek indeksy zakończyły dzień wyraźnymi wzrostami. Po kilku dniach przerwy inwestorzy ponownie zainteresowali się spółkami technologicznymi. Indeks Nasdaq Composite wzrósł o 2,51%, kończąc sesję na poziomie 10 767 pkt., co oznacza zamknięcie na najwyższym poziomie w historii. Jednym z najciekawszych walorów w poniedziałek były akcję Amazon, które wzrosły aż o 7,93%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Biorąc pod uwagę, iż wczorajsze wzrosty w Stanach Zjednoczonych miały miejsce po zakończeniu sesji w Europie, a także fakt iż po godz. 5:30 dziś rano przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że liderzy państw członkowskich Unii Europejskiej zawarli porozumienie ws. przyszłego budżetu i funduszu odbudowy, oczekujemy dzisiaj kontynuacji wzrostów indeksów giełdowych z dnia wczorajszego.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here