Naga Markets

 Tauron zakłada wymianę ok. 750 tys. liczników średniorocznie przez najbliższe 8 latWarszawa, 04.01.2022 (ISBnews) – Tauron Polska Energia rozpoczął program AMIplus, czyli projekt masowej wymiany urządzeń pomiarowych. W jego efekcie do 2031 roku wszyscy klienci Taurona – ok. 6 mln odbiorców – będą mieli zamontowane liczniki zdalnego odczytu, podała spółka. Harmonogram prac zakłada średnioroczną wymianę liczników na poziomie około 750 tys. w ciągu najbliższych ośmiu lat.

“Uruchomienie programu AMIplus to początek największego przedsięwzięcia w zakresie pomiarów i wykorzystania danych pomiarowych. Wymiana liczników realizuje założenia nowego modelu funkcjonowania rynku energii elektrycznej w kraju. Wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu da nam możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym. Pozyskamy w zautomatyzowany sposób wiedzę o parametrach zużycia energii i pracy sieci bez konieczności dokonywania odczytów przez inkasentów. Nasi klienci uzyskają również dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania swoim poborem energii elektrycznej” – skomentował wiceprezes Taurona Jerzy Topolski, cytowany w komunikacie.Klienci Taurona dysponują obecnie 840 tys. liczników odczytywanych zdalnie. W ramach AMIplus osiągnięcie 80% liczników inteligentnych nastąpi w 2028 r. (ok. 5,1 mln szt.) a 100% (ok. 6 mln szt.) na koniec 2030 r.

W ostatnich dniach grudnia 2021 uruchomione zostało w ramach AMIplus pierwsze postępowanie przetargowe, dotyczące zakupu liczników inteligentnych na potrzeby wymiany legalizacyjnej na terenie Wrocławia. Obecnie we Wrocławiu w ramach Projektu Smart City Wrocław, zainstalowanych jest już blisko 420 tys. liczników AMI.

“Ogłoszone postępowanie dotyczy przetargu publicznego na zakup, montaż i uruchomienie komunikacji z liczników zdalnego odczytu w ramach wymiany legalizacyjnej we Wrocławiu, która przypada głównie na lata 2023-2024. Chcemy kupić ponad 300 tys. sztuk liczników o określonych parametrach i technologii ponieważ dotyczą one konkretnego obszaru, gdzie wybrana została już kilka lat temu technologia komunikacji PLC w oparciu o protokół OSGP” – wskazała rzeczniczka prasowa Taurona Dystrybucji Ewa Groń.

W najbliższych latach realizowane będą kolejne etapy działań:

– lata 2023-2026 – wymiana 2,3 mln liczników w oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach;

– lata 2025-2028 – wymiana 1,4 mln liczników w oddziałach w Krakowie i Tarnowie;

– lata 2027-2030 – wymiana 1,8 mln liczników w oddziałach w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i Częstochowie.

Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI wynika z nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne i wprowadzenia do tej ustawy obowiązku instalacji na masową skalę liczników zdalnego odczytu. Oznacza to, że do 4 lipca 2031 r. 100% odbiorców końcowych w całej Polsce powinno być wyposażonych w licznik zdalnego odczytu, przypomniano.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje | gpw orange | amrest giełda | lpp gpw | kurs akcji cdr | jsw akcje forum | azoty akcje wykres |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here