Naga MarketstauronTauron Polska Energia przeznaczy blisko 200 mln zł na inwestycje w obszar dystrybucji w województwie opolskim w tym roku, podała spółka.

Tauron rozwija swoją działalność w kolejnym województwie

“W ubiegłym roku Tauron Dystrybucja zrealizował duże inwestycje sieciowe, zamykając go wykonaniem planu inwestycyjnego na poziomie 121 mln zł. W roku bieżącym na kontynuowanie rozpoczętych prac i podjęcie nowych zadań, zaplanowane jest w Tauronie blisko 200 mln zł” – czytamy w komunikacie.

Przykładem inwestycji sieciowej, realizowanej w związku z potrzebą przyłączenia do sieci dużego podmiotu komercyjnego – zakładu produkcyjnego firmy Umicore w Radzikowicach, jest stacja elektroenergetyczna 110/15 kV Radzikowice. Całkowity koszt to ponad 74 mln zł.

“Decyzja o budowie GPZ Radzikowice, to przede wszystkim wyjście naprzeciw potrzebom inwestorów lokalizujących się na terenie Strefy Ekonomicznej w Radzikowicach pod Nysą. Największym z nich jest firma Umicore, która na początek złożyła zapotrzebowanie dla swojej fabryki na przyłączenie na poziomie 110 kV z mocą 40 MW. Docelowa moc dostarczana temu odbiorcy będzie znacznie większa, ale nastąpi to dopiero po zakończeniu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne budowy stacji 220/110kV Nysa. Pokazuje to, jak działania energetyki muszą być odpowiednio wcześniej planowane oraz skorelowane w zakresie skonfigurowania i zsynchronizowania pracy systemu elektroenergetycznego” – powiedział prezes spółki zależnej Tauron Dystrybucja Robert Zasina, cytowany w komunikacie.

Kolejne przykłady inwestycji sieciowych, będące odpowiedzią Tauronu na potrzeby przyłączeniowe klientów na terenie Opolszczyzny, to: budowa stacji 110/15 kV Olszowa wraz z zasilającą dwutorową linia napowietrzną 110 kV, służąca przyłączeniu firm zlokalizowanych na terenie Strefy Ekonomicznej w Olszowej (gmina Ujazd), a także budowa 41 szt. węzłów sieciowych i 42 sztuk złączy kablowych 15 kV dla przyłączenia klientów na poziomie średniego napięcia w różnych częściach województwa.

Przykładem ważnej dla regionu i realizowanej aktualnie inwestycji jest natomiast kompleksowa przebudowa stacji 110/15 kV Koźle, zlokalizowanej w sąsiedztwie rzeki Odry i linii kolejowej Kędzierzyn-Koźle – Nysa.

“Nowa stacja będzie odporna na zagrożenie powodziowe. Jej projekt i przebudowa realizowane są w celu zapewnienia dostaw energii do klientów nawet w przypadku podtopienia terenu. Urządzenia zostały umieszczone na kondygnacji znajdującej się na poziomie wyższym niż przewidywany poziom ewentualnych wód powodziowych. To przykład z jednej strony wyciągania doświadczeń z przeszłości, z drugiej natomiast troska o bezpieczeństwo dostaw energii do klientów również przy trudnych sytuacjach meteorologicznych lub przy problemach terenowych” – powiedział Witold Stefański, dyrektor Oddziału w Opolu Tauron Dystrybucja.

Kolejne inwestycje zrealizowane w ostatnich latach to:

Te artykuły również Cię zainteresują

– przebudowa linii napowietrznej 110 kV relacji GPZ Prudnik – GPZ Głubczyce na odcinku 15,5 km.

– modernizacja rozdzielni sieciowej 15 kV „Zachód” w Kluczborku,

– przebudowa 37 szt. węzłów sieciowych 15/0,4 kV w celu poprawy parametrów jakościowych energii i pewności zasilania,

– przebudowa istniejącej sieci średniego i niskiego napięcia dla poprawy parametrów jakościowych energii i pewności zasilania.

Planowane istotne zamierzenia inwestycyjne Tauron Dystrybucja w kolejnych latach, to między innymi modernizacja stacji GPZ Grodków, budowa stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Gogolin oraz linii 110 kV dla zasilania podstacji trakcyjnej PKP, podano także.

“W dalszej perspektywie pewność i bezpieczeństwo dostaw energii dla woj. opolskiego zapewnione zostanie przez przebudowy stacji elektroenergetycznych Kędzierzyn i Groszowice, modernizację linii napowietrznej 110 kV relacji Groszowice – Ozimek oraz budowę węzłów sieciowych 15/0,4 kV dla zasilenia nowych klientów i poprawy pewności zasilania odbiorców istniejących” – podsumowano.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here