Naga MarketsTauron z pozytywnym sentymentem. Cena coraz bliżej 3 złKurs akcji spółki Tauron, jednego z największych w naszym kraju producentów energii elektrycznej, rósł podczas ostatniej sesji minionego roku o około 0,67%. Akcje drożały o 0,01 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 2,69 zł. Jest to niezły wynik na tle tracącego 1,59% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach na tle wcześniejszych sesji. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 2,72 zł. W sumie od końca października spółka drożeje już o ponad 55%.

W trendzie wzrostowym

Notowania spółki wyglądają coraz bardziej optymistycznie. Coraz większy nacisk na transformację energetyczną, porozumienie z branżą górniczą czy też wypowiedzenie umów na dostawy węgla – to wszystko czynniki, które oddalają spółkę od węgla, a to podoba się inwestorom. Wydaje się, że kierunek jest już ustalony i transformacja będzie postępować. Na wykresie jesteśmy blisko nowego maksimum, a to potwierdza trend wzrostowy trwający od marca.

Te artykuły również Cię zainteresują
tauron 4.01.2021
Notowania Tauron 4.01.2021

Zamieszanie z wypowiedzeniem umowy PGG

Tauron Polska Energia wypowiedział umowę z Polską Grupą Górniczą (PGG) z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia i uznaje ten tryb za prawidłowy, podała spółka w odpowiedzi na nieuznanie wypowiedzenia umowy przez PGG. Jednocześnie Tauron nie wyklucza kontynuowania współpracy z PGG, pod warunkiem jednak, że umowa zostanie dostosowana do aktualnych warunków rynkowych. “Tauron wypowiedział umowę z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia i uznaje ten tryb za prawidłowy. Podstawą wypowiedzenia była zamieszczona w umowie z PGG klauzula dostosowawcza. Zapis ten umożliwia obu stronom umowy dostosowanie jej warunków do zmiany gospodarczych skutkujących nadmiernymi trudnościami lub groźbą dotkliwego wpływu finansowego dalszej realizacji umowy.

W oparciu o tę klauzulę, ponad rok temu Tauron wystąpił do PGG z wnioskiem o dostosowanie umowy do zmieniającego się otoczenia gospodarczego. Obiektywnymi okolicznościami, które spowodowały wszczęcie procesu renegocjacji umowy są m.in. gwałtowny i utrzymujący się wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, istotny wzrost importu tańszej energii elektrycznej, dynamiczny wzrost produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, spadek krajowego zużycia energii elektrycznej, duży spadek rentowności produkcji energii eklektycznej w blokach węglowych, istotne zmiany otoczenia regulacyjnego energetyki konwencjonalnej. Czynniki te uznajemy za obiektywnie prawdziwe” – powiedział rzecznik Grupy Tauron Łukasz Zimnoch, cytowany w komunikacie.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here