Naga MarketsTauron wypowiedział PGG umowę na zakup węgla ze skutkiem na 30 VI 2021 r.Tauron Polska Energia wypowiedział Polskiej Grupie Górniczej (PGG) umowę sprzedaży węgla ze skutkiem na 30 czerwca 2021 r., podała spółka. Na podstawie umowy PGG dostarcza węgiel energetyczny do spółek zależnych Tauron Wytwarzanie, Tauron Ciepło i Nowe Jaworzno Grupa Tauron. “Emitent zwraca uwagę, że warunki gospodarcze, które mają bezpośredni wpływ na działalność emitenta uległy istotnej zmianie. Emitent odnotował nadmierne trudności w bieżących odbiorach węgla wskutek ograniczonej produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wynikającej z sytuacji rynkowej i pogodowej” – czytamy w komunikacie.

Tauron złożył PGG oświadczenie o wypowiedzeniu umowy

Powyższe okoliczności oraz brak porozumienia pomiędzy Tauronem i PGG w kwestii zmiany warunków współpracy, w szczególności w odniesieniu do cen jednostkowych węgla oraz rocznych ilości dostaw węgla, o które Tauron wnioskował od grudnia 2019 r., spowodowały, że Tauron złożył PGG oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, tj. na dzień 30 czerwca 2021 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oświadczenie zawiera jednak zastrzeżenie, iż w przypadku bezskuteczności oświadczenia emitenta o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem wyżej wskazanego sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia, oświadczenie to należy traktować jako wypowiedzenie umowy złożone z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego, w którym upłynie okres wypowiedzenia, tj. na dzień 31 grudnia 2022 r.

“Działanie wskazane powyżej pozwoli emitentowi na uniknięcie negatywnych skutków finansowych wynikających z dalszej realizacji umowy” – czytamy dalej.

W 2019 r. Tauron zakupił od PGG 2,52 mln ton węgla, co stanowiło 38% tego paliwa zakupionego ogółem przez emitenta, a 44% dostaw węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła przez grupę kapitałową zostało zaspokojone surowcem z zakładów górniczych należących do grupy, podano także.

“Pomimo wypowiedzenia umowy, emitent wyraża intencję kontynuowania długoterminowej współpracy z PGG na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do bieżących warunków rynkowych kontraktacji węgla” – czytamy dalej.

Wypowiedzenie umowy nie powinno zakłócić działalności operacyjnej Grupy Tauron. Ewentualne dodatkowe zapotrzebowanie na paliwo węglowe zostanie zaspokojone w szczególności przez produkcję tego surowca przez zakłady górnicze należące do grupy, wskazano także.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here