Naga MarketsTauron wybudował 4 214 km sieci światłowodowej w ramach POPCWarszawa, 12.10.2021 (ISBnews) – Tauron Polska Energia wybudował już 4 214 km sieci światłowodowej, co oznacza 75% inwestycji realizowanej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), podała spółka. Do końca 2022 r. w zasięgu sieci światłowodowej ma znaleźć się ponad 205 tys. gospodarstw domowych w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim, z czego ponad 102 tys. w związku z realizacją projektu w ramach POPC.

Projekt ma na celu likwidację tzw. białych plam czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego Internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała 30 Mb/s, podano w komunikacie.„Budowa szerokopasmowego internetu oznacza zaangażowanie Taurona w istotny program rozwoju cywilizacyjnego południowej Polski, gdzie koncentrujemy naszą działalność gospodarczą, a równocześnie rozszerzenie aktywności na nowe obszary biznesowe. Już dziś na naszej sieci światłowodowej aktywnie działają duże firmy komunikacyjne. W następnym kwartale dołączą kolejni operatorzy krajowi i lokalni, którzy przechodzą aktualnie testy techniczne” – powiedział wiceprezes Taurona Patryk Demski, cytowany w komunikacie.

Oferta Taurona skierowana jest do detalicznych operatorów telekomunikacyjnych, zarówno krajowych jak i lokalnych. Firma buduje sieć w 7 obszarach konkursowych POPC, czyli 132 gminach znajdujących się w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim.

„Zgodnie z harmonogramem, do końca 2022 roku w zasięgu sieci światłowodowej znajdzie się ponad 205 tys. gospodarstw domowych, z czego ponad 102 tys. wybudowanych w ramach konkursu POPC i drugie tyle komercyjnie w ramach dogęszczania sieci” – czytamy dalej.

Liczba świadczonych usług BSA na sieci Taurona o przepustowości minimum 300 Mb/s przekroczyła już 1 000. Równocześnie Tauron świadczy usługi o symetrycznej przepustowości min. 100 Mb/s dla 358 szkół. W czerwcu 2021 r. spółka Tauron Obsługa Klienta rozpoczęła świadczenie usług w modelu hurtowym, co oznacza, że udostępnia zainteresowanym operatorom telekomunikacyjnym możliwość świadczenia usług detalicznych na swojej sieci światłowodowej na jednakowych, niedyskryminujących warunkach.

Dotychczas zostało zawartych 35 umów ramowych z operatorami o dostępie telekomunikacyjnym i świadczeniu usług telekomunikacyjnych na sieci światłowodowej Taurona, podano także.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here