Naga MarketsTauron Polska Energia jest największym dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce.

tauron
źródło xStation 5

Notowania spółek energetycznych przeszły w kończącym się roku sporą przecenę. Powodem jest wzrost i to bardzo drastyczny notowań certyfikatów Co2. Kiedy te zaczęły spadać we wrześniu oraz październiku, notowania sektora energetycznego odbiły. Wydaje się, że notowania certyfikatów mają większe znaczenia dla wyceny spółek niż nawet uzyskiwane wyniki. Te są dość stabilne, w trzecim kwartale odnotowany całkiem pokaźny zysk netto. Warto mieć na uwadze, że spółka od kilku lat najlepszy wyniki osiąga w pierwszym kwartale roku.

Dodając do tego podwyżkę cen energii, którą jednak pokryje państwo oraz to, że w wycenie spółek wzrosty Co2 są już zawarte, przełom roku może przynieść kontynuację wzrostów. Generalnie jednak w dłuższym terminie spółki energetyczne w tym Tauron, mogą nadal być obciążone drożejącymi prawami do emisji dwutlenku węgla, które znowu zaczęły rosnąć. Jak dotąd rosły one zdecydowanie szybciej niż ceny węgla. Organizacji Carbon Tracker szacowała niedawno, że na koniec roku certyfikaty Co2 sięgną 25 euro za tonę. Niewiele więc się pomylili, a ich prognozy na kolejne lata zakładają dalszy wzrost do okolic 35-40 euro za tonę. Jeżeli pod tym względem nic się nie zmieni, to trudno o zmianę głównego trendu, który zresztą od wielu lat jest spadkowy. W krótkim terminie, silne wyprzedanie tych spółek, może jednak przyczynić się do wzrostów, zwłaszcza gdy cały nasz parkiet zacznie odrabiać straty.

Czytaj także: Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2019 – GPW

Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie – wpisz interesującą Cię spółkę w komentarzu pod artykułem, a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę technicznątokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs złota, srebra oraz ropy naftowej – 4 stycznia 2018 r.
Następny artykułKomentarz walutowy – nadchodzi globalne ochłodzenie
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

1 KOMENTARZ

  1. Na czyje zamówienie ta analiza? Człowieku policz sobie wartość spółki po obecnych cenach. Ludzie nie są głupi swój rozum mają i liczyć potrafią, a akcji na rynku coraz mniej. Więc skończ tą nagonkę na zamówienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here