Naga Markets

Tauron sprzeda spółkę Tauron Wydobycie z kopalniami Skarbowi Państwa za 1 złWarszawa, 13.10.2022 (ISBnews) – Tauron zdecydował się na przyjęcie oferty Ministerstwa Aktywów Państwowych dotyczącej sprzedaży zakładów górniczych Sobieski, Janina i Brzeszcze. Tauron sprzeda Skarbowi Państwa 100% akcji spółki Tauron Wydobycie, podała spółka.

“Wydzielenie aktywów górniczych […] pozwoli na zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania na transformację grupy w zakresie rozbudowy portfela OZE i inwestycji w sieci elektroenergetyczne. Oszacowana na ‘symboliczną złotówkę’ wartość oferty złożonej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest podyktowana wycenami uwzględniającymi kondycję zakładów oraz niezbędne nakłady inwestycyjne, konieczne do przeprowadzenia w dłuższej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie – powiedział prezes Tauron Paweł Szczeszek, cytowany w komunikacie.

Cena nabycia, tj. 1 zł, została ustalona przez strony w następstwie wyceny akcji spółki wydobywczej przeprowadzonej metodą DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) przez zewnętrzny, niezależny podmiot doradczy. Wycena opiera się na długoterminowych projekcjach finansowych obejmujących lata 2022-2049.

“Konieczność wydzielenia kopalni ze struktur grupy Tauron jest konsekwencją zaostrzającej się polityki instytucji finansowych w obszarze finansowania firm posiadających aktywa węglowe. Część instytucji odmawia przekazywania środków z uwagi na posiadanie w strukturach Tauron kopalni i elektrowni węglowych lub ogranicza ich finansowania zakazując kierowania pożyczonych środków na jakiekolwiek finansowanie takich aktywów – dodał Szczeszek.

Transakcja zakłada wcześniejsze całkowite oddłużenie spółki Tauron Wydobycie przed sprzedażą akcji na rzecz Skarbu Państwa.

Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, Tauron przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, czytamy dalej.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułZCh Police planują capex na projekty ‘zielone’ i dekarbonizacyjne na 585 mln zł do 2030 r.
Następny artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 13.10.2022 [WIDEO]
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here