Naga MarketsTauron Dystrybucja – spółka zależna Taurona Polskiej Energii – przeprowadził pierwsze w Polsce prace płużenia kabli z wykorzystaniem technologii sprowadzonej z Austrii, podała spółka.

Tauron Dystrybucja przeprowadził pierwsze w Polsce prace płużenia kabli z wykorzystaniem technologii sprowadzonej z Austrii

Płużenie to technologia wykorzystująca pług głębinowy, pozwalająca ułożyć kabel energetyczny metodą bezwykopową. Podczas prac nie następuje przemieszanie warstw ziemi, co mogłoby niekorzystnie wpływać na uprawy w terenach wiejskich. Nie ma również zagrożenia uszkodzenia np. korzeni drzew znajdujących się w pobliżu. Szerokość wykopu, w którym finalnie ułożony jest kabel, to zaledwie kilka centymetrów. Sam kabel natomiast ma podwyższone parametry techniczne, co zapewni jego dłuższą bezawaryjną pracę, podano w komunikacie.

“Testy technologii płużenia prowadziliśmy już w zeszłym roku, jednak z wykorzystaniem innego, mniej zaawansowanego technicznie urządzenia. Obecnie przekonujemy się, jak szybko i sprawie można zrealizować zadanie inwestycyjne przy pomocy tej technologii” – powiedział dyrektor Oddziału Tauron Dystrybucja w Krakowie Jacek Duniec, cytowany w komunikacie.

Technologia płużenia może być wykorzystywana przy pracach ziemnych usprawniających, modernizujących lub rozbudowujących sieci energetycznej średniego napięcia (SN). W przypadku prac na sieci Tauron Dystrybucja przeprowadzone płużenie dotyczyło przebudowy linii napowietrznej SN na linię kablową oraz budowy powiązania linią średniego napięcia pomiędzy dwoma stacjami transformatorowymi. Prace zostały przeprowadzone we współpracy z firmą Ensto.

Prace pilotażowe prowadzone były w Tauronie w dwóch lokalizacjach. Na terenie Oddziału w Opolu w miejscowości Zameczek koło Kluczborka, gdzie kabel został położny na odcinku ok. 1 200 m oraz w miejscowości Stara Wieś/Słopnice koło Limanowe. W tej drugiej lokalizacji płużenie odbyło się na odcinku ok. 800 m. Płużenie kabli SN zostały wykonywane pługiem ciągnionym o podwoziu kołowym przy wykorzystaniu kabla trzyżyłowego o zwiększonej odporności powłoki zewnętrznej na uderzenia i wgniecenia.

Te artykuły również Cię zainteresują

“Zalety technologii to przede wszystkim szybkie tempo przeprowadzenia prac, mniej zaangażowanych osób w ich trakcie, co przekłada się na zmniejszenie kosztów położenia kabla. Kolejną przewagą tej metody nad tradycyjną jest zdecydowanie mniejsza ingerencja w teren, a tym samym możliwość szybszego przywrócenia terenu do stany wyjściowego ” – skomentował wicedyrektor sprzedaży Ensto Paweł Ziobro.

Na koniec 2019 roku Tauron Dystrybucja posiadał 25 125 km linii energetycznych kablowych średnich napięć (SN), a więc linii przebiegających trasami pod ziemią. W kwietniu br. spółka podała, że planuje przebudowę ponad 22 tys. km istniejących linii napowietrznych średniego napięcia (SN) na linie kablowe do 2040 r. Łącznie z już przebudowanymi liniami będzie to oznaczało 75% udziału sieci kablowych.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here