Naga Markets

Tauron: Problemy geologiczne obniżą wynik w segmencie wydobycia w III kwartaleWarszawa, 08.09.2022 (ISBnews) – Tauron Polska Energia spodziewa się, że w III kw. br., ze względu na przezbrojenie w kopalni Sobieski i problemy geologiczne wynik w segmencie będzie gorszy niż w poprzednich dwóch kwartałach, ale nadal dobry dzięki trendowi rosnących cen węgla, poinformował prezes Tauron PE Paweł Szczeszek.

“Jeśli chodzi o wszystkie kopalnie Tauron Wydobycie, zauważam pewne negatywne odchylenie, jeśli chodzi o poziom wydobycia w tym roku z uwagi na problemy geologiczne. Natomiast jeśli chodzi o zakład Sobieski, kończymy przezbrajanie. Czekamy na odbiór techniczny i, zgodnie z planem, kopalnia Sobieski będzie dostarczać węgiel od drugiej połowy września do końca roku” – powiedział Szczeszek podczas konferencji prasowej.W I poł. 2022 r. zysk EBITDA segmentu wydobycie wyniósł 324 mln zł wobec 46 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w prezentacji wynikowej.

“To wynika z dwóch faktów – bardzo istotny wzrost cen na rynku a drugi to dużo wyższy wolumen sprzedaży, podczas gdy produkcja jest na zbliżonym poziomie rok do roku. Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż, mamy wyraźny wzrost. On wynika z tego, że część produkcji w ubiegłym roku była lokowana na zapas a w tym roku praktycznie nie mamy żadnych zapasów przykopalnianych i nie mamy problemów z jego zbyciem”- tłumaczył wiceprezes Tauron PE Krzysztof Surma.

W Tauron PE 66% węgla pochodzi z wydobycia we własnych kopalniach grupy.

“Trudna sytuacja na rynku węgla i zaburzenie relacji popytu z podażą spowodowało, że Tauron poza węglem z własnym kopalń i poza węglem z polskich kopalń musi wspierać się importem spoza Polski, z pominięciem Federacji Rosyjskiej”- wskazał prezes.

Wolumen produkcji węgla w I pol. 2022 wyniósł 2,71 mln ton wobec 2,7 mln ton rok wcześniej. Sprzedaż w I pol. 2022 wyniosła 2,77 mln ton z w porównaniem do 2,35 mln ton w I półroczu 2021 r.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

XTB

(ISBnews)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGlapiński liczy na obniżenie inflacji do 5-6% r/r w 2023 r. przy m.in. utrzymaniu tarczy
Następny artykułGlapiński: Formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek stóp procentowych
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here