Naga Markets

Tauron nie spodziewa się kolejnej rezerwy w obszarze wytwarzania w 2023 r.Warszawa, 08.09.2022 (ISBnews) – Tauron Polska Energia nie spodziewa się kolejnej rezerwy w obszarze wytwarzania w 2023 r., po tym, jak I półr. tego rodzaju odpis obciążył wyniki na kwotę 943 mln zł, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Krzysztofa Surmy.

“Rezerwa powinna wyrównać średni wynik w obszarze wytwarzania w ciągu całego roku. Warto wskazać, że rezerwa dotyczy tylko roku 2022 i nie spodziewamy się osobnego wydarzenia w roku 2023 ze względu na CDS-y, które są na rynku energii elektrycznej” – powiedział Surma podczas konferencji prasowej.Spółka tłumaczy, że gdyby nie utworzono takiej rezerwy to wyniki w pierwszym półroczu byłyby niewspółmierne do wyników II półrocza.

“Kluczem dla wyników tego segmentu jest rezerwa zawiązana na koniec II półrocza. Jej wysokość 943 mln wynika z efektu księgowania emisji CO2 i to powoduje, że na początku księgujemy uprawnienia, które zostały kupione wcześniej a w dalszej kolejności takie, które kupiliśmy później. W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z bardzo wyraźnym trendem wzrostu cen do emisji CO2- cena wzrosła z o 30 euro do blisko 90 euro. To powodowało, że na początku kupowaliśmy te tańsze a potem te droższe. W rezultacie w tym roku one niesymetrycznie rozkładają się jeśli chodzi o ich alokację do kosztu. Natomiast kontrakty realizujemy systematycznie wg. cen zawartych. Dodatkowo na marżę sprzedaży wpływają ceny węgla (stosujemy średnioważoną cenę), a na rynku mamy do czynienia coraz droższym węglem” – wyjaśnił wiceprezes.

W sektorze wytwarzania II kw. spółka zamknęła stratą EBITDA na poziomie 925 zł, zaś w całej I poł. 2022 strata na tym poziomie wyniosła 30 mln zł.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kur dolara | aktualny kurs jena | bitcoin kurs wykres | kursy kryptowalut wykresy | indeks nasdaq | lira turecka kurs | comarch akcje notowania |

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here