Naga MarketsTauron, Lotos i LPP notuję 1% spadki. Obawy związane z kolejnym lockdownemPoczątek tygodnia przyniósł odreagowanie na światowych rynkach akcji po fali wyprzedaży obserwowanej pod koniec października. Pomogły w tym wyraźnie lepsze od oczekiwań publikacje indeksów PMI dla przemysłu za październik, gdzie finalne dane z Japonii, Chin, Niemiec, Francji, strefy euro i USA były powyżej wstępnych szacunków. Ponadto pozytywnie zaskoczyły również publikowane PMI m.in. z Indii, Czech, Włoch albo Norwegii.

PMI wielu krajów pozytywnie zaskakują. Silniejszy przemysł w Strefie Euro

Wyraźnie powyżej prognoz wypadł także analogiczny indeks ISM dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych (59,3 pkt. wobec 55,8 pkt. konsensusu i 55,4 pkt. we wrześniu). Lekkie odchylenie in minus od rynkowych oczekiwań odnotował PMI w Szwajcarii oraz w Polsce (50,8 pkt. – tyle samo co we wrześniu, przy 51,1 pkt. prognozy). Skala różnicy była jednak nie wielka i nie wpłynęła naszym zdaniem na odbiór krajowych danych przez inwestorów. Dane te mogą nieco zmniejszyć obawy związane z negatywnym wpływem lockdownu na przemysł. Co więcej silniejszy przemysł w strefie euro niż w Stanach Zjednoczonych (wg indeksu PMI) może dodatkowo wspierać aprecjacje euro w najbliższym czasie. W efekcie
wczorajsze wzrosty europejskich giełd były nieco silniejsze (ok. 2%) względem tych amerykańskich (ok. 1,5%), przy czym nie zmienia to obrazu w nieco dłuższym terminie,
gdzie październikowa korekta była znacznie większa na Starym Kontynencie, a główne indeksy wybiły się w Europie dołem z kilku miesięcznej konsolidacji.

Te artykuły również Cię zainteresują

Podczas poniedziałkowej sesji GPW była jedną z najsilniejszych giełd w Europie co mogło jednak wynikać z bycia jednym ze słabszych parkietów w październiku. Wśród blue chipów najsilniejsze odbicie odnotowały walory JSW, Santander, Allegro oraz Dino Polska; z drugiej strony w okolicach 1,0% spadały TauronPE, Lotos i LPP. Ponownie, jak w ostatnich dniach, obserwowaliśmy lepszy wynik sesji dla sWIG80 (+2,76%) względem mWIG40 (+1,73%). Skala odbicia nie zmienia jeszcze negatywnego obrazu krajowych indeksów, które przebiły w zeszłym tygodniu kluczowe wsparcia i znajdują się w krótkoterminowym trendzie spadkowym.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poranne notowania na giełdach w Azji stały pod znakiem kontynuacji wczorajszych wzrostów a główne indeksy zyskiwały ponad 1,0% (zwracamy uwagę na brak sesji w Japonii z uwagi na dzień wolny). Z uwagi na brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych oczekujemy lekkiego ograniczenia zmienności, ponadto inwestorzy prawdopodobnie będą wstrzymywać się z decyzjami do czasu opublikowania pierwszych szacunków wyników dzisiejszych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, które poznamy późnym wieczorem polskiego czasu.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here