Naga Marketsbyk patrzący w wykresyW minionym tygodniu wyprzedaż na rynkach akcyjnych przyśpieszyła w obawie o spowolnienie tempa ożywienia gospodarczego wraz ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19. Tym samym globalne indeksy prawdopodobnie zakończą wrzesień spadkami pierwszy raz od marca. W ostatnim tygodniu słabiej wypadły rynki wschodzące przy umacniającym się dolarze. NYSE uchroniła się przed spadkami odbijając w czwartek i piątek po informacjach, że Demokraci przygotowują warty ok. 2,4 bln USD pakiet fiskalny i chcą przełamać impas w negocjacjach trwający od sierpnia.

W takim otoczeniu WIG20 stracił 3,3% i wyłamał się dołem z ponad 3- miesięcznej konsolidacji. W minionym tygodniu na GPW sporo się działo. Do gł. wydarzeń należy zaliczyć wezwanie na 100% akcji Play po 39,0 PLN o wartości 9,9 mld PLN (poniedziałek), publikację prospektu Allegro we wtorek (w piątek podano informacje o popycie przekraczającym 10x podaż po cenie max 43 PLN i zwiększeniu oferty), blisko 40% wzrost Biomed-Lublin w środę po informacjach o wyprodukowaniu leku na COVID-19… bez badań klinicznych (do piątku akcje praktycznie oddały cały wzrost) czy wreszcie zawieszenie na górnych widłach akcji spółek energetycznych w reakcji na podpisanie porozumienia z górnikami ws. zamknięcia kopalń (piątek).

Nastroje u progu nowego tygodnia są dobre. Większość indeksów w Azji zakończyła zielonym kolorem. Kontrakty na S&P500 zyskują 0,3-0,4%. Wśród gł. wydarzeń warto zwrócić uwagę na finałową rundę rozmów UK-UE ws. umowy brexitowej, pierwszą debatę prezydencka Trump-Biden (wtorek) czy ostatni przed listopadowymi wyborami w Stanach raport z amerykańskiego rynku pracy (piątek).

Krystian Brymora, BDMConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here