Naga MarketsDonald Trump wprowadził cła na stal i aluminium z Brazylii i Argentyny, oskarżając przy okazji te kraje o manipulowanie własną walutą, by zarabiać na Stanach Zjednoczonych. Wciąż obowiązuje dwuletni zakaz eksportu brazylijskiej wołowiny do USA. Więcej na ten temat w najnowszym odcinku programu Surowcowe.info:

Oprócz tego w materiale również:

Rio Tinto Plc zapowiedziało inwestycję w kwocie $ 1,5 miliarda na rozbudowę kopalni miedzi Kennecott w Utah, co jest częścią rosnącego trendu firm wydobywczych do inwestowania w strategiczne projekty mineralne w Stanach Zjednoczonych. Inwestycja przedłuży żywotność ponad 100-letniej kopalni odkrywkowej w pobliżu Salt Lake City zaplanowanej do 2026 na kolejne 6 lat, z możliwością dalszego działania. Kopalnia ta odpowiada za 20% amerykańskiej miedzi i jest źródłem także złota i srebra. Na jej  terenie znajduje się także huta miedzi. Spółka poinformowała także że współpracuje z rządowymi naukowcami USA w celu wydobycia renu i telluru – stosowanych w silnikach odrzutowych i wojskowych materiałach wybuchowych.

Capital.com
Capital.com - najlepsze platforma do handlu. 0% prowizji i wąskie spready! SPRAWDŹ NAS

Chile zamierza potwierdzić swoje rezerwy litowe w rejonie pustyni Atacama szacowane na 6,3 mln ton. Głównymi operatorami wydobycia miałyby być państwowe spółki Codelco i Empresa Nacional de Minería (ENAMI), choć udziały w tym regionie ma także kanadyjska spółka Wealth Minerals Ltd. Wydobycie ma ruszyć w 2025 roku.

Spada ilość importowanej przez Chiny z Brazylii rudy żelaza. W ubiegłym tygodniu przypłynęło 6 mln ton, co oznacza spadek o ponad 0,5 mln ton t/t. Jednocześnie brazylijska spółka Vale obniżyła prognozy swojej produkcji rudy żelaza na Q1 2020.

Repsol stał się pierwszą dużą firmą energetyczną, która zobowiązała się do osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto CO2, wyprzedzając Royal Dutch Shell, który wyznaczył sobie ambicję zmniejszenia emisji o połowę do 2050 r. Inwestorzy mają nadzieję, że wywrze presję na rywalizujących ze sobą koncernach naftowych i gazowych, aby podążyli za nimi w walce ze zmianami klimatu. Zasadniczo oczekuje się, że cel zero emisji netto zostanie osiągnięty dzięki zrównoważeniu emisji poprzez inwestycje w technologię składowania dwutlenku węgla lub tworzenie naturalnych pochłaniaczy, takich jak lasy. Repsol powiedział, że do 2030 r. Gwałtownie zwiększy swoje możliwości wytwarzania energii niskoemisyjnej, częściowo poprzez rozszerzenie działalności w zakresie odnawialnych źródeł energii. Spalanie paliw kopalnych odpowiada za około dwie trzecie światowej emisji gazów cieplarnianych.

Jutrzejsze spotkanie OPEC to zapewne zapowiedź dalszych cięć produkcji ropy przez te kraje, co musi zostać uzgodnione podczas piątkowego spotkania z Rosją w ramach OPEC+. Prócz wzrostu produkcji ropy w USA, OPEC dostrzega zagrożenie w większym wydobyciu w Norwegii oraz w Brazylii. Gdyby Arabii Saudyjskiej udało się zwiększyć cięcia do 1,6 mln baryłek oraz wymusić na Iraku i Nigerii trzymanie się ustaleń, faktyczna redukcja mogłaby sięgnąć nawet 2 mln baryłek. Dla Rosji kwestią sporną jest sposób pomiaru produkcji w Rosji – uwzględnia ona w swoich danych kondensat gazu, podczas gdy inni producenci tego nie robią. Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatniej dekady udział OPEC w globalnym rynku ropy spadł o ponad 4%.

Saudi Aramco na IPO przeznaczyło 1,5% spółki, decydując o wypuszczeniu 0,5% dla inwestorów detalicznych, a 1% czyli 2 miliardy akcji dla inwestorów instytucjonalnych. W tej chwili inwestorzy instytucjonalni złożyli zamówienie na 5,9 miliarda akcji Saudi Aramco, z czego inwestorzy zagraniczni odpowiadają za zaledwie 10,5% tych zamówień (stan na 28 listopad 2019).

Swoje IPO planuje także Oman Oil Co, które ma mieć miejsce w 2020 roku i objąć od 20% do 25% akcji spółki. Będzie to druga państwowa spółka z Zatoki Perskiej notowana na giełdzie. Oman potrzebuje środków finansowych na załatanie deficytu budżetowego ($4 mld w okresie styczeń-wrzesień 2019) wywołanego niskimi cenami ropy na światowych rynkach.

Kawa Arabika została wzmocniona perspektywą deficytu w sezonie 2019/20 oraz obawami, że suche warunki pogodowe mogą ograniczyć brazylijskie zbiory w sezonie 2020/21.

Eksport kawy z Hondurasu wzrósł w listopadzie o 43,6% r/r, powiedział instytut kawowy IHCAFE, ale dodał, że spodziewa się, że kraj wyeksportuje 3% mniej kawy w tym sezonie czyli około 6,58 mln worków. Eksport kawy z Kostaryki spadł w listopadzie o 30% r/r, co oznacza kolejny, 13 już miesiąc spadku eksportu. Jednak szacuje się, że eksport z Kostaryki osiągnie w sezonie 2019/20 1,42 mln worków, co oznaczałoby przyrost o 10% s/s. Ameryka Środkowa wraz z Meksykiem odpowiada za około 20% światowej podaży Arabiki.

W sezonie 2019/20 Brazylia obsieje kukurydzą ponad 18 mln hektarów (+3,5% s/s), co powinno dać Brazylii rekordowe 101 mln ton kukurydzy. Jednak drugi zasiew kukurydzy opóźni jej zbiory (do marca) ze względu na opóźnienia w zbiorach soi w październiku i listopadzie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZłośliwe oprogramowanie podmienia adresy portfeli kryptowalutowych
Następny artykułMieszane odczyty ISM PMI wpływają na kurs dolara (USD)
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here