Naga MarketsMateusz Morawiecki, premier RP

Proponujemy dzisiaj tarczę finansową – kierujemy co najmniej 100 mld zł bezpośrednio do firm, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jej celem jest uratowanie 2-5 milionów miejsc pracy, a środki mają zacząć spływać do potrzebujących ich podmiotów w przeciągu następnych 2-3 tygodni. Nowy pomysł rządu i Narodowego Banku Polskiego (NBP) ma uzupełnić propozycje dotychczasowej tarczy antykryzysowej.

  • Tarcza finansowa ma zabezpieczyć miejsca pracy oraz przedsiębiorstwa. Razem z tarczą antykryzysową zapewniając do 330 miliardów zł dodatkowego finansowania
  • Środki trafią na realny rynek w tygodniach po świętach Wielkanocnych
  • 75 mld zł ma zasilić bezpośrednio sektor MŚP

Tarcza finansowa to 100 mld zł dla firm. Pomoże przeczekać koronawirusa?

“Proponujemy dzisiaj tarczę finansową, która jest tarczą bez precedensu, ponieważ kierujemy co najmniej 100 mld zł bezpośrednio do firm” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył wraz z prezesem Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adamem Glapińskim.

Dodał, że liczy, iż kryzys w maju-czerwcu zmniejszy swoje oddziaływanie.

📽 NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego

Publiée par Kancelaria Premiera sur Mercredi 8 avril 2020

“Nasza tarcza finansowa [jest przeznaczona] dla zabezpieczenia miejsc pracy, dla zabezpieczenia firm. 2-5 mln miejsc pracy ratujemy w ten sposób. […] Chcę zrobić wszystko, by zmniejszyć wzrost bezrobocia” – dodał premier.

Zobacz również: NBP obniża stopy do 0,5%. PLN silnie w dół

Morawiecki: Subwencje w ramach tarczy finansowej zaczną płynąć za 2-3 tygodnie

Środki w ramach ogłaszanej dziś tarczy finansowej – w kwocie co najmniej 100 mld zł – zaczną trafiać do firm za 2-3 tygodnie.

“Te pieniądze na ratowanie miejsc pracy rozpoczną swoje działanie za parę tygodni, za 2-3 tygodnie” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył wraz z prezesem Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adamem Glapińskim.

“Kiedy nie ma przychodów, musimy reagować szybko, wejść w tę brakującą płynność na rynku i kompensować ją jak najszybciej” – dodał premier.

Podkreślił, że “nasze rozwiązania są bardzo proste” i zapewniają szybkie dotarcie środków do firm. Środki te będą przeznaczone dla firm, w których obroty spadły w ostatnim czasie o co najmniej 25%.

“3/4 z tych 100 mld zł nieoprocentowanych subwencji trafi do firm zatrudniających do 250 pracowników, czyli mikro, małych i średnich” – powiedział Morawiecki.

Dla dużych podmiotów przeznaczone będzie pozostałe 25% środków, pod warunkiem, że płacą podatki w Polsce, dodał. “Nawet 75% subwencji dla firm może być środkami bezzwrotnymi na 3 lata – i pierwsza spłata może nastąpić w drugim roku” – podkreślił premier.

Będą dwa warunki, by otrzymać subwencje: utrzymywanie działalności i niezwalnianie pracowników. Do uzyskania środków potrzebne będzie tylko oświadczenie. “Wszystko będzie się działo online, w kanałach bankowości elektronicznej” – podsumował premier.

Morawiecki poinformował też, że tarczę konstruuje Polski Fundusz Rozwoju (PFR) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim (NBP).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here